Jak urządzić bezpieczny dom dla dziecka?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dom jest uważany za najbezpieczniejsze miejsce, niestety to właśnie tutaj najczęściej dochodzi do poważnych wypadków z udziałem najmłodszych. Dlatego powinieneś stosować odpowiednie zabezpieczenia, aby Twoje dziecko mogło "zwiedzać świat", bez zagrożeń czyhających na każdym kroku.

Dziecko w domu - zabezpieczenia

Drzwi

Zabezpiecz drzwi specjalnymi blokadami, które nie wymagają przykręcania ani przyklejania do podłogi - wystarczy, że położysz je pod drzwiami. Aby dziecko nie przytrzasnęło sobie paluszków drzwiami, możesz umieścić na nich blokadę, przez którą nie będą się one zamykać do końca. Powyjmuj też klucze z drzwi, ponieważ dziecko często je zamyka a później nie potrafi ich otworzyć.

Okna i balkon

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w pokoju, w którym otwarte jest okno lub drzwi balkonowe. Otwieranie okna powinno wymagać nie tylko pewnej zręczności, ale też siły. Możesz je zabezpieczyć także specjalnym skobelkiem. Jeśli chodzi o balkon, usuń z niego rzeczy, na które dziecko może się wspiąć (np.: stolik, krzesła, półki). Balustradę osłoń drewnianą lub plastikową płytą, aby maluch nie wypadł przez balkonowe szpary.

Meble

Wszystkie meble w domu muszą być stabilne. Wszelkie chwiejne komody, półki i stojaki przymocuj do ściany metalowymi wspornikami.

Ostre krawędzie mebli zabezpiecz specjalnymi miękkimi osłonkami na narożniki (w razie upadku złagodzą skutki uderzenia i ochronią przed rozcięciem skóry), a na szufladach zamontuj blokady, które otwiera się przy jednoczesnym naciśnięciu dźwigni. Koniecznie zabezpiecz przynajmniej te szuflady, w których znajdują się przedmioty niebezpieczne dla dziecka lub które łatwo mogą zostać zniszczone.

Zwróć uwagę na stół. W przypadku najmłodszych dzieci warto zastąpić obrus pojedynczymi podkładkami. Nigdy nie zostawiaj dziecka sam na sam za suto zastawionym stołem. Do wysokich krzeseł przymocuj pasy chroniące dziecko przed upadkiem, a szafki i szuflady pozamykaj i schowaj klucze.

Kuchnia

Tutaj zdarza się najwięcej nieszczęśliwych wypadków. Zabezpiecz kuchenkę za pomocą specjalnych, regulowanych płotków lub kratki, która nie pozwoli dziecku sięgnąć np.: po gorący garnek. W przypadku drzwiczek szuflad i szafek użyj blokad, utrudniających ich otwieranie.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup piekarnika z zawsze chłodnym frontem i włączanego tylko za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy. Jeśli korzystasz z tradycyjnego urządzenia, podczas pieczenia musisz po prostu bardzo pilnować dziecka.

Wiele urządzeń kuchennych posiada funkcję blokady rodzicielskiej - sprawdź dokładnie w instrukcjach obsługi Twoich urządzeń AGD. Można np. spotkać wbudowane blokady drzwi w zmywarkach i lodówkach, zabezpieczenie przed włączeniem i zmianą funkcji w piekarnikach, kuchniach i lodówkach.

Wszelkie ostre i niebezpieczne narzędzia ukryj w miejscu dostępnym tylko dla dorosłych. Usuń z zasięgu wzroku dziecka wszelkie monety i guziki oraz foliowe torebki - zabawa takimi przedmiotami może zakończyć się uduszeniem.

Nie zapominaj także o właściwym schowaniu i zabezpieczeniu lekarstw oraz środków chemicznych!

Kuchnia zawiera tak wiele niebezpiecznych dla dziecka przedmiotów, że często najlepszym pomysłem jest założenie bramki w drzwiach uniemożliwiającej dostęp dziecka do pomieszczenia.

Łazienka

Zabezpiecz podłogę, która jest bardzo śliska - posłużą Ci do tego specjalne maty antypoślizgowe. Podobne rozwiązanie zastosuj w wannie.

W przypadku szafek użyj blokad dla dzieci lub przenieś wszystkie szkodliwe substancje na wyższe półki. Pochowaj też maszynki do golenia, depilatory, nożyczki itp.

Nigdy nie przelewaj toksycznych płynów do butelek po napojach - dziecko może się napić, myśląc że to ulubiony soczek.

Bramki schodowe i drzwiowe

Schody stanowią bardzo duże zagrożenie dla dziecka - koniecznie musisz je zabezpieczyć zarówno na górze jak i na dole. Służą do tego specjalne bramki. Zazwyczaj trudno jest uniknąć uszkodzenia ścian - bramki montowane są albo na wkrętach (wymagających wiercenia ścian), albo na rozpornikach (zostawiających ślady na farbie i tynku). Można uniknąć uszkodzeń np. poręczy poprzez zakup bramki ze specjalnymi uchwytami.

Rozważ także montaż bramek w drzwiach do innych pomieszczeń, w których dziecko może nie być bezpieczne - takim miejscem jest np. kuchnia i łazienka.

Dodatkowe wyposażenie domu

  1. Na schody załóż taśmę antypoślizgową, która zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Gumową podkładkę możesz także podłożyć pod dywan lub chodnik, aby się nie przesuwał i nie rolował.
  2. Gniazdka elektryczne zakryj zaślepkami, które uniemożliwiają wkładanie do nich różnych przedmiotów, a wszelkie kable pochowaj za meblami lub pod listwami podłogowymi, aby ich widok nie kusił dziecka do zabawy nimi.
  3. Wyłączaj pralkę z gniazdka, gdy jej nie używasz. Tak samo postępuj w przypadku suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki. Dziecko może włączyć taki sprzęt i wrzucić np.: do wanny z wodą.

Odpowiednie zabezpieczenie domu jest ważne na każdym etapie rozwoju dziecka, dlatego zawsze musisz pamiętać o właściwym przechowywaniu lekarstw, środków chemicznych, zapałek, itp. Nawet starsze dziecko może ich z ciekawości użyć.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady