Urlop macierzyński - nowe zasady od 2013 roku

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matki), 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego i rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach oboje rodzice.

Z wydłużonego, płatnego urlopu będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na etat, ale też ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe (osoby zatrudnione na umowę zlecenia i prowadzące własną działalność).

Bezpłatny urlop wychowawczy rodzic będzie mógł wykorzystać do końca 5 roku życia dziecka, a nie jak w dotychczasowym stanie do ukończenia 4 roku.

6-tygodniowy urlop dodatkowy będzie można podzielić na dwie części, z których każda powinna trwać minimum tydzień. 26-tygodniowy urlop rodzicielski będzie można podzielić na trzy części, trwające minimum osiem tygodni. Warunkiem podziału urlopu rodzicielskiego jest jego ciągły charakter, tzn. że musi on następować bezpośrednio po urlopie dodatkowym, a części tych urlopów - jedna po drugiej.  

Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać oboje rodzice, lecz jego łączny wymiar nie może przekroczyć 26 tygodni. Ponadto, będzie można łączyć urlop dodatkowy i rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze, ale nie wyższym niż pół etatu.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, zarówno kobiecie jak i mężczyźnie. Warunkiem uzyskania takiego świadczenia jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywanie na urlopie wychowawczym. Zmianie ulegnie też wysokość zasiłku osób opłacających składki dobrowolnie - będzie ona zależała od czasu ich opłacania. Osoba prowadząca własną działalność, deklarująca podstawę wymiaru, od której będzie opłacana składka i płacąca ją regularnie co miesiąc, otrzyma zasiłek macierzyński w odpowiedniej kwocie (opłacanie składki w najwyższej wysokości będzie równoznaczne z uzyskaniem najwyższej kwoty tego świadczenia).

17 czerwca 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 675, dalej "nowelizacja").

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady