Jak szybko można zajść w ciążę po porodzie?

k324  |   |  + 6  |  Ocena: (głosy: 3)

Powrót płodności po porodzie hamowany jest przez wysoki poziom prolaktyny - hormonu wydzielanego w efekcie ssania brodawki sutkowej przez dziecko. Prolaktyna odgrywa ważną rolę w zahamowaniu powrotu płodności w okresie poporodowym, blokując dojrzewanie komórek jajowych.

Prolaktyna stymuluje wytwarzanie mleka w gruczołach sutkowych. Jednocześnie hamuje wydzielanie FSH i LH przez przysadkę, wskutek czego nie występuje owulacja.

W pierwszym tygodniu po porodzie stężenie prolaktyny jest bardzo wysokie i utrzymuje się na stałym poziomie. Od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca laktacji podstawowy poziom prolaktyny jest nieznacznie podwyższony i bardzo gwałtownie wzrasta pod wpływem ssania. Utrzymanie laktacji zależy od częstotliwości i siły ssania przez dziecko oraz od sprawności funkcjonowania odruchów nerwowo-hormonalnych matki. Jeżeli kobieta nie karmi piersią lub karmi w sposób mieszany, poziom prolaktyny spada drastycznie i płodność może wrócić już w 4 tygodniu po porodzie.

Przy karmieniu naturalnym na żądanie dziecka — bez przerwy nocnej, gdy najdłuższe przerwy (dzienne i nocne) między karmieniami nie przekraczają 6 godzin, a dobowa liczba pełnych karmień nie jest mniejsza niż 6-8, przy niepodawaniu jakichkolwiek płynów i innego pożywienia - płodność powraca zazwyczaj po rozpoczęciu dokarmiania dziecka tzn. około 6-7 miesiąca po porodzie.

Ze względu jednak na zindywidualizowany proces wytwarzania prolaktyny, u pewnego odsetka kobiet karmiących na żądanie, płodność może powrócić później (np. dziecko ma około roku życia, a jest karmione tylko raz lub dwa razy dziennie) lub wcześniej.

Ważne, aby pamiętać, ze zazwyczaj przed miesiączka ma miejsce owulacja (czyli jest możliwosć zajscia w ciążę).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 6
~Piotr | 2014-02-05 17:03
mam pytanie a czy moja dziewczyna po porodzie 07-12-2013 mogła zajść w ciąże przez uprawianie seksu z gumką 26-01-2014 i ma objawy ciąży( wymioty ból jajnika itp.),a test ma dwie kreski... Co mam zrobić proszę o e-maila z odpowiedzią na adres piotrolk1995.95@gmail.com
Pozdrawiam
Piotr Olk
~:) | 2012-04-19 11:08
tak . z miesiaczką różnie bywa może wrócić nawet po 10 miesiacach. u kazdej kobiety innaczej
~Domi | 2011-04-15 12:16
Hej.. Ja jestem prawie 3 msc po porodzie i nie dostałam jeszcze miesiączki ;/ jest to normalne?
~jastin | 2010-06-30 12:52
Hej ja jestem 3 miesiące po porodzie pierwszą miesiączke dostałam 2 miesące po porodzie teraz spóżnia mi się 3 dni czy powinam sie bac że mogę być w ciąży.
~monika | 2009-09-02 00:48
hej jestem 2 miesiace po porodzie i nadal karmie piersia,jeszcze nie mam miesiaczki,czy jest mozliwe ze po 2 miesiacach po porodzie moglam zajsc w ciaze?
~julia | 2007-09-11 15:03
Hej jestem 4 miesiace po porodzie pierwsza miesiaczke dostalam 3 mies po porodzie teraz spoznia mi sie 12 dni czy to normalne?/A moze znowu zaszlam w ciaze

Najnowsze porady