Jak wykonać test ciążowy?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W dzisiejszych czasach nie ma żadnych problemów z nabyciem testu ciążowego. Są one dostępne w aptekach, supermarketach i sklepach internetowych. Wykonanie badania jest bardzo proste - poniżej znajduje się dokładna instrukcja.

Celem badania jest wykrycie w moczu obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), którego stężenie wzrasta gdy kobieta zachodzi w ciążę. hCG to hormon produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia się w ścianie macicy, czyli najwcześniej 8-10 dni po zapłodnieniu. Od tego czasu, początkowo niewielkie stężenie hCG zaczyna rosnąć - podwaja się co drugi dzień, aż do 3 miesiąca ciąży, po czym zaczyna stopniowo spadać. Test jest skuteczny już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje domowych testów ciążowych - mają podobną skuteczność, ale różnią się sposobem wykonania:

  1. Test paskowy - składa się z paska testowego i pojemnika na mocz. Najpierw należy zebrać niewielką ilość moczu w pojemniku, a następnie końcówkę paska (oznaczoną strzałkami) zanurzyć w moczu najdalej do zaznaczonego kreską poziomu, na 15 sekund. Po tym czasie, pasek (zadrukowaną stroną do góry) należy położyć na płaskiej, suchej powierzchni.
  2. Test płytkowy - jest bardziej skomplikowany. Składa się z pojemnika na mocz, pipety oraz płytki testowej. Najpierw należy nabrać niewielką ilość moczu do pojemnika, a potem ścisnąć górną część pipety i nabrać próbkę moczu - płytka testowa musi leżeć na płaskiej powierzchni. Następnie należy umieścić w przeznaczonym do tego okienku (mniejsze) kilka kropel moczu (zazwyczaj 4-5).
  3. Test w postaci patyczka - przed użyciem trzeba zdjąć nasadkę. Końcówkę absorbującą skierowaną w dół należy umieścić w strumieniu moczu na co najmniej 10 sekund. Później trzeba ponownie włożyć nasadkę. Test musi leżeć na płaskiej powierzchni, okienkiem testowym do gór.

Wynik testu ciążowego można odczytać po ok. 5 minutach.

Test ciążowy najlepiej przeprowadzić rano - wówczas stężenie gonadotropiny jest największe. Przed oddaniem moczu nie należy spożywać żadnych płynów.

Prawidłowo wykonany test ma taką samą wiarygodność jak analiza laboratoryjna - blisko 100% dokładności. Domowe testy ciążowe mają różność czułość, wyrażoną w IU/l - mogą wykrywać ciążę od 10 dnia (poniżej 500 IU/l) do 3 tygodni po zapłodnieniu (1000 IU/l).

Domowe testy ciążowe są bardzo proste i szybkie w wykonaniu, ale mogą dać wynik negatywny nawet wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Na wynik testu mogą wpływać specjalistyczne leki zawierające hCG. Inne terapie oddziałujące na płodność a także leki znieczulające ból czy pigułki antykoncepcyjne, nie powinny go zmieniać.

Jeśli wynik jest pozytywny, należy zgłosić się do ginekologa, by przeprowadzić badanie USG. Lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady