Na czym polega dieta South Beach?

andy357  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 4)

Dieta South Beach jest ostatnio bardzo popularna i nie tylko w USA, ale także i w Polsce. Jest to dieta na całe życia, choć wyróżnia się w niej 3 etapy.

Polega na ograniczeniu jedzenia wysoko przetworzonych węglowodanów (np. białego pieczywa, makaronu), które sprawiają, że zaraz po jedzeniu znów jesteśmy głodni. Należy unikać także tłuszczów nasyconych. W jadłospisie powinny się za to znaleźć białka, węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone (oliwa z oliwek, olej rzepakowy). Jedną z głównych zalet tej diety jest bezpieczeństwo jej stosowania i dobroczynny wpływ na zdrowie.

Co możesz zyskać?

Podczas pierwszej fazy (w ciągu 2 tygodni) możesz schudnąć nawet 6 kg bez szkody bez efektu jo-jo, szybko pozbędziesz się brzucha, zmniejszy Ci się apetyt, zmniejszy Ci się apetyt na słodycze i obniżysz poziom cholesterolu we krwi.

Na czym polega dieta South Beach?

Jesz po prostu zalecane produkty. Dieta jest podzielona na trzy fazy. Pierwsza trwa 2 tygodnie, druga ok. 3-4 tygodni, a trzecią stosujesz przez całe życie.

Dieta South Beach Przede oznacza przede wszystkim zdrowy styl życia. Polega na ograniczeniu jedzenia wysoko przetworzonych węglowodanów (np. białego pieczywa, makaronu), które są szybko trawione, co sprawia, że zaraz po posiłku znów jesteś głodna. Należy unikać także tłuszczów nasyconych. W jadłospisie nie powinno za to zabraknąć białka, węglowodanów złożonych, tłuszczy nienasyconych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy). Jedną z głównych zalet tej diety jest bezpieczeństwo jej stosowania i dobroczynny wpływ na zdrowie.

Piramida wegetariańska

Piramida jest poradnikiem żywienia się dla wegetarian. Weganie, którzy nie jedzą niczego, co pochodzi od zwierząt, mogą pominąć jaja, a nabiał zastąpić produktami z mleka sojowego. Niewegetarianie mogą dodać chude mięso do swojego jadłospisu.

Wskazówki!

Kontroluj wielkość porcji. Łykaj codziennie preparat wielowitaminowy. To uzupełni organizm w witaminy D, B12, a także kwas foliowy, których często brakuje wegetarianom. Wzbogacaj dietę produktami sojowymi. Jedz całe jajka. Żółtka zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych.

Piramida Kliniki Mayo

Najlepsza, jeżeli próbujesz schudnąć lub utrzymać obecną wagę. Podstawą zaleceń ujętych w tym programie jest rozmaitość produktów spożywczych, zwłaszcza owoców i warzyw, które zaspokajają apetyt, ale dostarczają niewielu kalorii. Jest to program odchudzający, jednak jeżeli masz prawidłową wagę, możesz stosować go, aby nie przytyć.

Wskazówki!
Jedz dużo warzyw, które mają w sobie dużo wody, np. pomidorami i ogórkami. Codziennie jedz 2-3 porcje nabiału. Wybieraj tylko odtłuszczone mleko, jogurty i sery. Jedz tłuszcze roślinne. Codziennym składnikiem jadłospisu powinno być 3-5 łyżeczek olejów bądź ćwierć szklanki produktów zawierających zdrowe tłuszcze (awokado, orzechy). Jedząc wystarczająco dużo tłuszczów. Jedz węglowodany z mąki z pełnego przemiału. Mądrze wybieraj słodycze. Zdecyduj się na coś, co zawiera zarówno cukier, jak i tłuszcz.

Piramida Harvardzka

Doskonała, jeżeli dbasz o zdrowie i chcesz się lepiej odżywiać. Polecana jest szczególnie tym osobom, które mają wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie albo pochodzących z rodzin, w których występowały choroby serca lub krążenia. Podstawę żywienia stanowią w niej tłuszcze nienasycone, produkty z pełnego ziarna oraz zdrowe źródła białka, m.in. ryby, drób, orzechy i rośliny strączkowe.

Wskazówki!
Zalecana jest duża porcja ruchu.

Piramida dla aktywnych

Dla tych, którzy intensywnie trenują przynajmniej cztery razy w tygodniu. Okresowo mogą ją również stosować osoby, które nie uprawiają sportu, a chcą zyskać więcej energii.

Wskazówki!
Dostosuj to, co jesz, do swojego poziomu aktywności. Jeżeli wykonujesz ćwiczenia o umiarkowanej intensywności kilka razy w tygodniu, wybieraj mniejsze porcje. Uważaj na węglowodany. Jedz codziennie cztery porcje produktów białkowych. Wypróbuj po treningu przekąskę w połowie złożoną z białek, a w połowie - z węglowodanów, np. pół kanapki z masłem z orzechów arachidowych lub jogurt o obniżonej zawartości tłuszczu i owoc. Jedz tłuszcze codziennie. 

Na podstawie informacji z serwisu Vita.pl aut. Julii Pawlak. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: