Sposoby na dobre trawienie

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zgaga, wzdęcia, zaparcia to najczęstsze przyczyny złego trawienia. Poniżej znajdują się wskazówki, co robić aby usprawnić pracę układu pokarmowego.

Po pierwsze - właściwie się odżywiać

Warto włączyć do swojego jadłospisu warzywa i owoce, a zwłaszcza: pomidory, cukinię, selera, roszponkę, czarną rzodkiew, karczochy, oliwki, awokado, ananasy, figi i suszone śliwki. Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, gdyż podobnie jak surowe owoce i warzywa zawierają cenny dla organizmu błonnik, wspomagający pracę jelit. Należy unikać albo przynajmniej ograniczyć ilość spożywanych potraw typu Fast-food - w większości z nich znajdują się ciężkie do przetrawienia substancje, które dłużej pozostają w żołądku.

Trawienie mogą poprawić również przyprawy (także egzotyczne), m.in.: czarny pieprz (stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza wzdęcia, poprawia apetyt); chili (przyspiesza przemianę materii); cynamon (wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, reguluje gospodarkę węglowodanową); koper włoski (łagodzi wzdęcia); imbir (przyspiesza detoksykację organizmu); anyż (zmniejsza niestrawność i wzdęcia); bazylia (rozluźnia jelita, stymuluje wytwarzanie soków żołądkowych); tymianek (łagodzi spastyczność układu pokarmowego); kminek (łagodzi skurcze w obrębie jelit).

Sposobem na dobre trawienie jest również stosowanie następujących ziół: mięty pieprzowej (poprawia ruch jelit, działa wiatropędnie); dziurawca (wspomaga tworzenie i uwalnianie żółci); melisy ("uspokaja" jelita); werbeny lekarskiej (działa żółciopędnie); rumianku (pobudza wydzielanie żółci, zapobiega nadmiernym procesom fermentacyjnym w jelitach); chmielu (zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza apetyt).

Warto pić dużo mineralnej wody niegazowanej, ale nie w trakcie jedzenia. Oczywiste jest, że łatwiej przełknąć pokarm popijając go, jednak czas trawienia w jamie ustnej znacznie się wtedy skraca. Ponadto, zbyt duża ilość płynu zwiększa objętość spożytego pokarmu, a to niepotrzebnie wzmaga wydzielanie większej ilości soków trawiennych. Najlepiej pić przynajmniej pół godziny przed i najwcześniej godzinę po posiłku.

Po drugie - nauczyć się prawidłowo jeść 

Proces trawienia pokarmu zaczyna się w jamie ustnej - zęby rozgniatają jedzenie, a ślina rozbija złożone węglowodany i tłuszcze na prostsze związki. Nie należy jeść w pośpiechu, tylko wolno i dokładnie przeżuwać każdy kęs (ok. 30 razy) - pokarm jest wówczas lepiej trawiony i łatwiej przyswajany. Warto spożywać kilka posiłków dziennie, ale o regularnych porach - żołądek musi mieć czas na odnowienie sił niezbędnych do następnego trawienia. Największego zapasu energii potrzebujemy rano, dlatego tak ważne jest spożywanie obfitego (zawierającego ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania kalorycznego) śniadania. Kolację należy zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem - nocą układ pokarmowy powinien być wyłączony ze swojej funkcji trawiennej. Każdy posiłek powinien mieć odpowiednią temperaturę - nie należy jeść zbyt gorących potraw, gdyż te niszczą śluzówkę żołądka.

Po trzecie - zażywać dużo ruchu

Nic tak nie pobudza jelit do pracy jak regularne ćwiczenia, wykonywane codziennie minimum przez 15 minut, najlepiej przed jedzeniem. Również po posiłku (ale nie od razu), zamiast ucinać sobie drzemkę na kanapie warto się trochę poruszać, chociażby pospacerować. Jest to ważne, zwłaszcza wieczorem - układając się do snu z pełnym żołądkiem, metabolizm zwalnia i trawienie pokarmu nie przebiega już tak jak powinno.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: