5 miejsc, w których warto położyć kostki i płyty betonowe!

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Na taras i patio, na ścieżkę, koło basenu i na boisko przy garażu – płyty i kostki betonowe mogą mieć szereg zastosowań w nowoczesnym ogrodzie. Przedstawiamy miejsca, w których idealnie sprawdzą się w roli nawierzchni!

Płyty i kostki betonowe są bezsprzecznie najczęściej używanym materiałem do budowy nawierzchni w otoczeniu domów jednorodzinnych. Ich popularność wynika nie tylko z trwałości elementów betonowych, ale również, a może przede wszystkim, z ich ciekawego designu. Można je dopasować do niemal każdej aranżacji i przestrzeni. Przedstawiamy pięć pomysłów na to, jak je zastosować w ogrodzie!

Na taras i patio

Pierwsze z zastosowań jest dość oczywiste. Zwykle płyty betonowe spotykamy na tarasach, które w architekturze stanowią niejako przedłużenie salonu znajdującego się wewnątrz budynku. Najczęściej do budowy ich nawierzchni stosuje się płyty tarasowe o grubości do 6 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć grubszych. Zazwyczaj są to wielkoformatowe elementy o geometrycznym kształcie, takie jak dedykowana na tarasy prostokątna płyta Polbruk Lamell o wymiarze 40x60 cm i grubości 4,5 cm. Jest ona dostępna w gładkiej fakturze i w aż ośmiu kolorach. Każdy z nich pasuje do nieco innych aranżacji. Szarości, w tym trzy monokolory (bazaltowy, grafitowy, stalowy), a także dwa melanże (nerino i adular) doskonale współgrają z nowoczesnymi kompozycjami. Beże, ivory i latte, to idealny wybór do projektów w stylu klasycznym i śródziemnomorskim, natomiast cortado - rustykalnym. Lamell jest dostępny również w fakturze drobnopłukanej w dwóch melanżowych kolorach. Pierwszy z nich to ciemny szary, czyli ritmo. Natomiast drugi to „bianka”, czyli mieszanka bieli i jasnej szarości. Obydwa odcienie sprawdzą się w ogrodach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy też japońskim. Nieco bardziej ekstrawaganckim pomysłem na wykończenie nawierzchni tarasu jest płyta Polbruk Exa. Swoją popularność zawdzięcza wyglądowi, który przypomina plaster miodu. Exa to jednak coś więcej niż klasyczny heksagon, to jego unowocześniona wersja. Dzięki zróżnicowanej długości boków, płyta nabrała dynamicznego wyglądu i niesztampowego charakteru. W jej przypadku atutem jest również kolor taupe będący połączeniem mokki, stalowego oraz białego. Takie barwy są szczególnie pożądane w nowoczesnych aranżacjach. Niekiedy przedłużeniem salonu w ogrodzie, poza tarasem, jest patio, czyli wewnętrzny dziedziniec w obrębie budynku, zwykle z roślinnością i małą architekturą (fontanny, rzeźby etc.). Przestrzeń ta może pełnić funkcję strefy rekreacyjnej i miejsca spotkań. Do wykonania nawierzchni patio również możemy użyć betonowych płyt i to dokładnie takich samych, jak do budowy tarasu.

Krok po kroku na ścieżce

Z dużych betonowych płyt, poza nawierzchnią patio czy tarasu, zbudujemy również ścieżki w ogrodzie. W ostatnich latach hitem stały się te budowane metodą step by step. Polega ona na układaniu dość dużych płyt (musi się na nich zmieścić cała stopa) w odległości równej mniej więcej długości ludzkiego kroku. Poza ciekawym efektem wizualnym, zwiększamy w ten sposób przestrzeń biologicznie czynną, na której możemy posadzić trawę lub inne rośliny. Jest to również wyjście naprzeciw modnym trendom skupiającym się na zrównoważonym kształtowaniu przestrzeni i maksymalizacji powierzchni terenów zielonych. Dzięki temu upalne letnie dni w ogrodzie z pewnością staną się bardziej znośne. Do budowy ścieżek step by step możemy użyć takich płyt, jak wspomniane Polbruk Lamell czy Exa, ale również Polbruk Plano.

Wokół basenu

Tę ostatnią płytę, podobnie, jak wcześniej wymienione, można użyć także do budowy deptaka wokół basenu w ogrodzie. Każda płyta Plano to kwadrat o boku 80 cm. Większość elementów z tej serii występuje w odcieniach szarości, która będzie idealnie współgrać z błękitem wody w basenie i zielenią ogrodu. Oczywiście warto dobrać najlepszy odcień i deseń do kompozycji. Jest w czym wybierać, bo w wersji o gładkiej fakturze dostępne są trzy szarości - nerino, stalowy i grafitowy, a w drobnopłukanej dwie - inez (jasnoszary) i ardo (ciemnoszary). W sytuacji, gdy zamiast basenu w ogrodzie mamy wannę z hydromasażem lub basen o okrągłych kształtach, idealna będzie nawierzchnia wykonana z niewielkich elementów w kształcie trapezu. Z ich użyciem zbudujemy łuki, które dopasują się do przebiegu krawędzi wanny czy basenu. Do wykonania takiej nawierzchni nadaje się na przykład kostka Carmino. Jest ona dostępna w pięciu rozmiarach. Najmniejsze elementy mają wymiar 7,3/5,3×9,1 cm, a największe - 11,3/9,3×9,1 cm. Dzięki temu, że występuje ona w kilku barwach, będzie pasować do aranżacji w wielu stylach. Kolory grafitowy i szary są wskazane do kompozycji nowoczesnych, hawaii do założeń rustykalnych i w gorących klimatach śródziemnomorskich, natomiast latte - w aranżacjach klasycznych. Ciekawostką są kostki Carmino o fakturze postarzanej, które prezentują się niezwykle efektownie w otoczeniu domów w stylu klasycznym i dworkowym.  Kostki Carmino stanowią idealne dopełnienie komfortowych stref relaksu, np. z wanną z hydromasażem.

Jak w amerykańskim filmie

Skoro już jesteśmy przy relaksie i odpoczynku, to w przestrzeni dookoła domu można stworzyć funkcjonalną strefę aktywnego wypoczynku. Niekiedy w amerykańskich filmach podjazd przed domem bywa jednocześnie mini boiskiem do gry w koszykówkę. Taką przestrzeń można łatwo stworzyć również na własnej posesji. Wystarczy postawić wolnostojący kosz na słupku lub zawiesić tablicę na pewnej wysokości nad wjazdem do garażu. Naszym parkietem będzie nawierzchnia betonowa. Najlepiej wykonać ją z płyt o grubości równej lub wyższej niż 6 cm dedykowanych na podjazdy. Dobrym pomysłem są na przykład płyty Plano z uwagi na ich dużą powierzchnię 0,64 m kw. Dzięki temu ograniczymy liczbę fug na naszym podjeździe-boisku. Poza tym ze względu na dużą grubość płyt 8 cm wykonana z nich nawierzchnia bez problemu wytrzyma ruch samochodów osobowych do 3,5t.. Ciekawą alternatywą dla Plano może być również Polbruk Triada. Występuje ona w trzech rozmiarach i możemy z niej ułożyć prawdziwy „parkiet” do gry. Pomimo tego, że grubość Triady wynosi zaledwie 6 cm, wytrzyma ona również lekki ruch samochodowy, jednak pod warunkiem wykonania odpowiedniej podbudowy.

Powyższe pięć sposobów na nawierzchnię w ogrodzie lub w otoczeniu domu oczywiście nie wyczerpuje tematu. Są możliwe również inne rozwiązania. Płyt betonowych można użyć jako siedzisk w tzw. wgłębniku dookoła paleniska czy jako nawierzchnię pod wiatą ogrodową. Nie zapominajmy, że możliwości ogranicza jedynie nasza kreatywność!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. - to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

 

www.facebook.com/JestemFachowcem

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: