6 pomysłów na nawierzchnię w ogrodzie

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nieważne, czy projektujemy ogród od początku, czy myślimy, co w nim zmienić w nadchodzącym sezonie. Początek roku to najlepszy moment na to, żeby zastanowić się nad tym, jaką nawierzchnię wybrać. Przyjrzyjmy się najciekawszym trendom! 

W ostatnich latach nawierzchnię ogrodową najczęściej wykonuje się z kostek i płyt betonowych. To estetyczny i modny materiał wykończeniowy, który dobrze służy przez lata. Tym, co decyduje o jego popularności, jest szeroki wybór dostępnych wzorów i kolorów, co pozwala bez problemu dobrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do stylu i charakteru ogrodu. W tym roku modne są duże formaty płyt, niesztampowe, lecz geometryczne kształty elementów, inspirujące sposoby ich układania, a także ekologiczne płyty umożliwiające odprowadzenie wody bezpośrednio do gleby. Niesłabnącą popularnością cieszą się również kostki dostępne w wielu różnych wymiarach i odcieniach. To doskonały sposób na stworzenie w naszym ogrodzie niecodziennej mozaiki na nawierzchni.

Duży format rządzi

W nowoczesnych aranżacjach i dużych powierzchniowo ogrodach świetnie sprawdzą się wielkie formaty. Zbudujemy z nich nawierzchnię tarasu, ale również ułożymy alejkę w ogrodzie.  Co ciekawe, można to zrobić na dwa sposoby – budując z nich jednolitą nawierzchnię ścieżki bądź też układając płyty w pewnym odstępie, czyli metodą „step by step”. Wtedy przestrzeń pomiędzy nimi można wypełnić drobnymi kamykami albo obsiać trawą. Drugie z tych rozwiązań jest w szczególności cenione w nowoczesnych aranżacjach, gdyż opiera się na kontraście szarej, neutralnej nawierzchni z soczystą i intensywnie zieloną trawą. Jest ono również ekologiczne, bo pozwala na odprowadzenie deszczówki bezpośrednio do gruntu. Jeśli zdecydujemy się na budowę nawierzchni z dużych elementów, to warto zwrócić uwagę na płytę Polbruk Magna. To jedna z największych płyt na rynku. Elementy są dostępne w dwóch rozmiarach – 50x75 cm na 75x100 cm, a także w dwóch kolorach – nerino (jasnoszary) i latte, czyli kawy z mlekiem. Są to barwy na tyle neutralne, że mają dość szerokie zastosowanie. Magna w kolorze nerino to dobry wybór do aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. Z kolei latte będzie pasować do kompozycji inspirowanych willami położonymi nad Morzem Śródziemnym. Obydwa kolory sprawdzą się także w projektach klasycznych rezydencji. Magna to jednak nie tylko płyty, ale o wiele szersza gama możliwości. Znajdziemy tu również palisadę i lewitujące stopnie schodowe, których z powodzeniem możemy użyć do aranżacji stylowego ogrodu.

Betonowy parkiet i trapezy

Duży format nie jest jednak jedynym modnym rozwiązaniem do ogrodu. Warto również rozważyć zastosowanie elementów o niesztampowym kształcie lub takich, które można ułożyć w ciekawy sposób. Do pierwszej kategorii z całą pewnością zalicza się płyta Polbruk Bosso Trapez. Jak wskazuje jej nazwa, ma ona kształt trapezu o dość dużym rozmiarze, bo 60x40/20 cm. Występuje w dwóch grubościach: 4,5 cm (wersja na taras i ścieżki) oraz 8 cm (do miejsc, gdzie poruszają się samochody o masie do 3,5 tony). Z Bosso Trapez zbudujemy zarówno nawierzchnię tarasu, jak i ścieżki. Warto przy tym podkreślić, że najciekawiej prezentuje się na dużych płaszczyznach, na których tworzy ciekawe i hipnotyzujące wzory. Przypominają one wyglądem kubistyczne wazy lub klepsydry. Bosso Trapez występuje w trzech supermodnych szarościach: stalowym, grafitowym i nerino. Ciekawą nawierzchnię w ogrodzie wykonamy również z płyt Polbruk Metrik. Są one długie i wąskie (mają wymiar 28x7cm), dzięki czemu ułożymy je w jodełkę. W ten sposób taras czy alejki ogrodowe będą wyglądać niczym parkiet wykonany z „betonowych desek”. Z pomocą płyt Metrik zbudujemy również ścieżkę, która wydłuży optycznie przestrzeń. Żeby stworzyć taką iluzję, wystarczy na prostym odcinku ścieżki ułożyć płyty wzdłuż, a nie wszerz. Efekt można dodatkowo uwypuklić poprzez odpowiednie nasadzenia zieleni.

„Ekofale” w ogrodzie

Skoro wspomnieliśmy o zieleni w ogrodzie, to najnowsze trendy jasno wskazują, że w obszarze kształtowania przestrzeni wzrasta popularność rozwiązań przyjaznych środowisku. Modne stają się nawierzchnie ażurowe, które umożliwiają odprowadzanie deszczówki bezpośrednio do gleby. Ogranicza to konieczność budowania odwodnień, a także sprawia, że woda gromadzi się w gruncie, co jest korzystne dla roślin. Ponadto w miesiącach letnich przestrzeń w ogrodzie mniej się nagrzewa, a powietrze cechuje się większą wilgotnością. Ażurowe płyty to również sposób na to, aby jeszcze bardziej zazielenić ogród, gdyż w otworach płyt lub pomiędzy nimi możemy posiać trawę. Wraz z rosnącą popularnością tego rodzaju rozwiązań zwiększa się również dostępność tego typu produktów na rynku i zyskują coraz ciekawszy design. Przykładem może być choćby kostka Polbruk Dynamik.  Charakteryzuje się ona unikatowym kształtem przypominającym geometryczne fale. Zaprojektowano je tak, aby pomiędzy nimi można było pozostawić puste przestrzenie bioaktywne, które mogą być wypełnione grysem lub obsiane trawą. Mogą one również, tak jak same płyty, przyjmować kształt fali, ale również oczek, czy nieregularnych, falistych linii. Zapewnia to swobodę zwiększania lub zmniejszania powierzchni bioaktywnej wedle uznania i potrzeb. Dzięki temu każda nawierzchnia zbudowana z kostki Dynamik będzie niepowtarzalna. Doskonale pasuje on do nowoczesnych aranżacji, gdyż charakteryzuje go projektowy minimalizm. Cechuje się także stonowaną i uniwersalną kolorystyką wchodzącą w ciekawy kontrast z zielenią ogrodu. Dynamik jest dostępny w kilku odcieniach szarości: stalowym, grafitowym, melanżu nerino i ciepłej tonacji ivory.

Mix designu z ekologią

Ciekawym pomysłem na budowę ścieżek czy placyku w ogrodzie może być również płyta Polbruk Ekotech o rozmiarze 60x40 cm. To ażurowa płyta wyglądająca niczym krata, z elementami poziomymi umiejscowionymi nieco wyżej niż pionowe. Dzięki temu po wbudowaniu w nawierzchnię i wypełnieniu pustych przestrzeni ziemią widać jedynie linie, pomiędzy którymi znajdują się strefy bioaktywne. Zasadzimy w nich trawę lub wypełnimy je grysem, tworząc pasy w różnych kolorach. Żeby jeszcze bardziej urozmaicić wygląd ogrodowej nawierzchni, można zestawić elementy Ekotech z płytami pełnymi. W ten sposób stworzymy modną nawierzchnię stanowiącą hybrydę elementów pełnych i ażurowych. Można również postawić na bardziej klasyczne zestawienia, na przykład płyt Ekotech z Polbruk MultiComplex. Ekotech jest dostępny w trzech kolorach: szarym, grafitowym i latte.  

Nie tylko w gorących rytmach

W o wiele szerszej gamie kolorów i rozmiarów występuje kostka Polbruk Toledo. Jej nazwa nie jest przypadkowa, gdyż wzięła się od hiszpańskiego miasta, które słynie z bogatej historii i różnorodności. Kostki Toledo są dostępne w czterech rozmiarach (najmniejsza ma wymiar 15x15 cm, a największa 30x45 cm) oraz w 7 kolorach. W palecie dominują przełamane szarości, takie jak taupe, nerino, boho. Są jednak obecne również beże – ivory, latte oraz brązy – cortado, a także ogniste i energetyczne hawaii. Toledo będzie doskonałe zarówno na taras, jak i na ścieżkę ogrodową. Z różnych rozmiarów kostek można ułożyć ciekawą wizualnie mozaikę. Innym pomysłem jest wykorzystanie kilku odmiennych odcieni na różnych funkcjonalnie przestrzeniach. Należy jednak pamiętać, żeby ograniczyć się do używania maksymalnie kilku kolorów. Zaleca się również, żeby były one położone blisko siebie w palecie kolorów. Chyba, że zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu innym kolorem kostki jakiegoś niebezpiecznego miejsca, na przykład krawędzi tarasu wyniesionego nad ogród. Wtedy najlepiej zestawić obok siebie kostki w kontrastowych kolorach.

Jak widać istnieje wiele pomysłów na stworzenie eleganckiej, estetycznej i modnej ogrodowej nawierzchni. Te, które zaprezentowaliśmy, to tylko ułamek możliwości! Zwłaszcza, że z roku na rok rośnie liczba produktów dostępnych na rynku.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady