Abstrakcja, znaki czasu i efekt na mur-beton – 3 pomysły na oryginalną aranżację łazienki

J2CD  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Poszukiwanie inspiracji to jeden z pierwszych etapów procesu urządzania wnętrz. Ich źródłem są m.in. trendy, dzięki którym wiemy, co jest atrakcyjne, popularne, en vogue. Ale czy zawsze, to, co modne, jest nam bliskie? Aranżując przestrzeń sanitarną możemy czerpać z bogactwa otoczenia - natury, sztuki, kultury, jak również odwoływać się do własnych pasji, obserwacji czy ulubionych motywów. Oto nasze propozycje na aranżację oryginalnej łazienki!

Unikalne dzieło sztuki

Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest malarstwo. Wystarczy wspomnieć nazwiska słynnych artystów, takich jak Monet, Picasso czy Klimt, by stanęły przed oczami słynne dzieła, określone barwy, style i nurty w sztuce. Jeśli zależy nam na wyjątkowym efekcie aranżacyjnym, warto inspirować się twórczością ulubionych, słynnych malarzy. Nie chodzi tu jednak o dosłowność, ale przełożenie języka artystycznego na projekt wnętrza. Mogą to być barwy, formy, wzory czy stylistyka. Celem jest wyrażenie siebie i nadanie łazience indywidualnego charakteru. Tu z pomocą przychodzą nam zarówno producenci oferujący oryginalne rozwiązania, jak i architekci wnętrz, którzy połączą inspiracje w harmonijną całość i stworzą funkcjonalne wnętrze.

Malarzem inspirującym kolejne pokolenia designerów jest m.in. Piet Mondrian - twórca neoplastycyzmu - kierunku postulującego abstrakcję geometryczną opartą jedynie na pionowych i poziomych liniach. Linie te, nachodząc na siebie, dzielą kompozycję na kwadraty i prostokąty. Uzupełniają ją wyłącznie trzy podstawowe barwy - żółty, niebieski i czerwony, oraz trzy nie-kolory - czerń, biel i szarość.

- Najbardziej znane dzieło Mondriana to wyjątkowo ciekawa propozycja na aranżację łazienki. Efekt podziału możemy w łatwy sposób uzyskać dzięki odpowiedniemu ułożeniu płytek w różnych formatach i kolorach. Pionowe i poziome linie tworzą także fugi, meble, lustra, profile kabiny czy odwodnienie prysznicowe. Wnętrze możemy dodatkowo ożywić za pomocą armatury w wyrazistym kolorze i akcesoriów. Taka aranżacja z pewnością wyzwala pokłady kreatywności, ale daje także pole do zabawy formą i barwą - mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.

Piękno przemijania

Żyjemy w otoczeniu technologii i nowoczesnych rozwiązań. To sprawia, że zaczynamy dostrzegać urok w naturze i w jej procesach, w tym, co nie do końca doskonałe i naznaczone zębem czasu. Poszukujemy pomysłów, które tchną w nasze wnętrza duszę - i sprawią, że będą unikalne. Ciekawą propozycją są tu elementy wyposażenia, które swoim wyglądem odwzorowują wiekowe i wysłużone struktury. Do nich możemy zaliczyć efekt korozji - nadający wnętrzu osobowość.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań odwzorowujących rdzawe pigmenty - tynki dekoracyjne, płytki ceramiczne, armatura, elementy mebli czy detale, takie jak przycisk spłukujący. Motyw ten sprawdzi się w łazienkach urządzonych zarówno w stylu loftowym, jak i nowoczesnym, który cechuje się dużym eklektyzmem. Pozwoli także wprowadzić nieco surowości do przytulnych, utrzymanych w ciepłych tonacjach aranżacji. Ze względu na fakt, że efekt korozji jest bardzo wyrazisty i zdecydowanie wyróżnia się we wnętrzu, warto stosować go w umiarze, a idealnymi elementami udostępniającymi mu swoją powierzchnię będą pojedyncze ściany, dodatki i dekoracje - dodaje ekspert TECE.

Oryginalnie - naturalnie

Górskie wspinaczki, spacer po lesie wśród szumu drzew czy kojący dla zmysłów dotyk chłodnego kamienia - korzyści płynących z przyrody nie sposób nie docenić. Przebywanie na łonie natury uspokaja, wycisza, dotlenia organizm. Nic dziwnego, że chcemy mieć z nią kontakt jak najczęściej. Spragnieni bliskości, chętnie zapraszamy ją do naszych wnętrz. Naturalne motywy na dobre zagościły w polskich łazienkach. Do wyboru mamy m.in. drewno, kamień, marmur. Jednak wachlarz możliwości w aranżacji, jakie nam oferują, nie ogranicza się wyłącznie do okładziny ściennej, podłogowej czy mebli. Warto poszukiwać nietypowych rozwiązań, dać drugie życie meblom czy postawić na nietypowe dodatki. Przycisk spłukujący wykonany z kamienia, drewniana wanna, wyjątkowa ceramika i dekoracje sprawią, że nawet naturalna łazienka będzie oryginalna.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: