Jak zadbać o czystość AGD?

planetpr  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sprzęt AGD  jest naszym sprzymierzeńcem w codziennej walce o czystość i higienę. Pralka troszczy się o czyste ubranie, lodówka dba o świeże jedzenie, okap zapewnia powietrze wolne od oparów a zmywarka stoi na straży błyszczących naczyń. Jednak  po pewnym okresie pracy, urządzenia same wymagać mogą kontroli czystości. Aby dobrze spełniały swoją rolę trzeba więc od czasu do czasu umyć lub wymienić filtry, zajrzeć za uszczelki czy wyczyścić wnętrze. Jak zadbać o poszczególne domowe urządzenia AGD?

Na tworzenie osadów i rozwój mikroorganizów szczególnie narażone są urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu, pod lupę powinniśmy wziąć np. pralkę. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, trzeba co jakiś czas wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym. Od czasu do czasu używajmy programu prania 90°C, który pozwoli nie tylko zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy, ale także usunąć przykry zapach z otwartej pralki. Pamiętajmy także, by zaglądać do filtra w pralce- tam bowiem gromadzą się zanieczyszczenia oraz drobne przedmioty, których zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań. Podobnie należy zadbać o zmywarkę. Kilka razy w roku trzeba włączyć program czyszczenia urządzenia. W tym celu należy użyć preparatu odkamieniającego, uruchomić pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego i maksymalną temperaturą. W miarę często trzeba czyścić filtr urządzenia, gdyż zbierają się tam resztki jedzenia. 

Kuchennym urządzeniem, o którego czystość i higienę trzeba dbać szczególnie jest lodówka. Ma ona bowiem stały kontakt z żywnością.

 „Powinno się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć wnętrze lodówki za pomocą wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Zadbajmy też o to, by usunąć potencjalne źródła pleśni - resztki jedzenia i nieświeże produkty. Podczas czyszczenia urządzenia, zwracajmy uwagę zwłaszcza na miejsca trudno dostępne – pod półkami, szufladami, zamrażalnikiem czy uszczelkami. W nowoczesnych lodówkach spotykane są wyjmowane uszczelki – można je wyjąć, umyć i po osuszeniu założyć, co niewątpliwie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem” – powiedział Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover  Polska, producenta urządzeń AGD marki Candy.


W kuchni niezwykle istotną kwestią, o której często zapominamy, jest czyszczenie filtra okapu. Zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.

Strażnikiem czystości w domu jest odkurzacz. Pamiętajmy o możliwości wykorzystywania podczas odkurzania specjalnych końcówek, które dołączane są zazwyczaj do wyposażenia odkurzacza – pomogą one usunąć kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Na rynku dostępne są także odkurzacze z końcówkami pokrytymi jonami srebra, które niszczą szkodliwe drobnoustroje. Jednak nawet ten pogromca kurzu wymaga czasem kontroli czystości filtrów. W niektórych odkurzaczach stosowane są zmywalne filtry HEPA – kiedy ulegną zanieczyszczeniu wystarczy je umyć.

Dbając o czystość dużych sprzętów AGD, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka pamiętajmy także, by co jakiś czas odsunąć urządzenia i wyczyścić zgromadzony pod nimi kurz. Jeśli to możliwe, należy następnie dosunąć sprzęt do samej ściany - tak, by nie pozostawały trudno dostępne szczeliny, gdzie będą zatrzymywać się zanieczyszczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady