Płyta indukcyjna czy ceramiczna?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu jest kuchnia. Czym więc kierować przy wyborze tego typu sprzętu i na co zwracać szczególną uwagę?

Poniżej przedstawiamy kilka cech charakterystycznych płyt do zabudowy: indukcyjnych i ceramicznych, być może będzie Ci łatwiej zdecydować się na zakup jednej z nich.

Płyta indukcyjna

Technologia działania tego urządzenia oparta jest na zasadach indukcji elektromagnetycznej. Między płytą a naczyniem wytwarza się pole magnetyczne powodujące prądy wirowe w naczyniu, co z kolei prowadzi do jego nagrzewania. Płyta charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej oraz tym, że nie nagrzewa otoczenia. Idealnie płaska powierzchnia płyty pozwala utrzymać ją w nienagannej czystości.

W przypadku płyty indukcyjnej ważne jest jakich garnków używamy do gotowania, ponieważ powinny być to specjalne naczynia przyciągające magnes (naczynia ferromagnetyczne). Nie dozwolone jest zatem używanie zwykłych garnków ze stali szlachetnej, ceramicznych, aluminiowych czy szklanych. Ponadto średnica każdego naczynia nie powinna przekraczać norm zalecanych przez producenta.

Najważniejsze funkcje w które wyposażona jest płyta indukcyjna w zależności od modelu to m.in.: dotykowe sterowanie płyty, minutnik sterujący czasem pracy wszystkich pól, blokada panela sterującego, możliwość zapamiętania procesu gotowania, wyświetlacze mocy grzania, sygnał informujący o zakończeniu pracy, zabezpieczenie przed dziećmi czy elektroniczne rozpoznawanie obecności naczyń.

Duża zaletą płyty indukcyjnej jest też to, iż przez cały czas użytkowania pozostaje zimna lub lekko ciepła. Płyta indukcyjna jest bardzo bezpiecznym, nowoczesnym i eleganckim, ale niestety dość drogim produktem. Ceny wahają się w granicach ok. 1000 - 7000 zł.

Płyta ceramiczna

Można ją dokładnie dopasować do zabudowy nowoczesnej kuchni, jest to produkt elegancki wyróżniający się zaawansowaną technologią. Dzięki płaskiej powierzchni łatwo ją czyścić. Jej mankamentem może być fakt, iż dość długo się nagrzewa a później pozostaje gorąca przez dłuższy czas. Trzeba poczekać ok. 40 minut, by przystąpić do jej czyszczenia. Skutkiem nagrzewania płyty ceramicznej jest również ciepło które oddaje do otoczenia.

Płyta ceramiczna odznacza się dość niskim zużyciem energii elektrycznej. Ciekawie mogą wyglądać rozgrzane na czerwono pola na tle jednolitej, czarnej powierzchni płyty. Do zalet tego urządzenia należą liczne funkcje pozwalające idealnie dopasować poziom mocy do rodzaju przygotowywanej potrawy. Różne modele płyt ceramicznych posiadają m.in.: zabezpieczenia przed dziećmi, wskaźniki opadania ciepła 2 x stopniowe, sygnał dźwiękowy końca pracy, timer, sensor smażenia i cyfrowy wyświetlacz. Producenci oferują tańsze modele płyt indukcyjnych (już od ok. 600 zł), jeśli zaś stawiamy na jakość to należy liczyć się z kosztami przybliżonymi rzędu 1000 – 3000 zł.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: