Jak robić dobre zdjęcia?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Robienie zdjęć jest dla jednych zabawą dla drugich wielką pasją. Jednak często jakość fotografii pozostawia wiele do życzenia. Jak więc zrobić dobre zdjęcie?

Na początek musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oczywiście nie jest regułą to, że dobre zdjęcie można zrobić tylko drogim i nowoczesnym aparatem, ale nie ma się co oszukiwać - dobry sprzęt to połowa sukcesu.

Jeśli chcesz robić ładne, ostre zdjęcia korzystaj ze statywów lub podpórek – przydadzą się gdy potrzebny jest dłuższy czas naświetlania.

Idealną ostrość zdjęcia uzyskasz włączając blokadę lustra aparatu (lustrzanki) , dzięki czemu zminimalizujesz wszelkie drgania obrazu.

Rób zdjęcia ustawiając niską wartość czułości ISO. Zastosowanie najniższych wartości pozwoli Ci zrobić zdjęcia wysokiej jakości, lecz potrzebny jest wówczas dłuższy czas naświetlania. Przy wysokich parametrach ISO w ekstremalnych warunkach oświetleniowych (noc, ciemne wnętrza) zrobisz zdjęcie w krótszym czasie, jednak im wyższa czułość matrycy aparatu tym większe szumy cyfrowe mogą pojawić się na obrazie.

Czas naświetlania, czyli otwarcia migawki zależy od tego jaki rezultat chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na ostrym obrazie bez efektu poruszenia należy wybierać krótki czas migawki. Gdy zaś chcemy zrobić zdjęcie wyrażające ruch, wówczas należy wydłużyć czas naświetlania.

Ważnym czynnikiem decydującym o jakości zdjęcia jest przysłona. Im wyższa jest jej wartość (f) tym mniej światła przedostaje się do obiektywu, co wpływa na stopień naświetlenia zdjęcia i na głębię ostrości. Jeśli chcemy uzyskać większą głębię tym większą przysłonę powinniśmy ustawić. Duża głębia ostrości jest szczególnie stosowana przy robieniu zdjęć plenerowych, tj: krajobrazów i budowli.

Staraj się bawić fotografią, robiąc zdjęcia ustawiaj się pod różnymi kątami, porównuj i wybieraj te najlepsze. Tak naprawdę jakość obrazów zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, wyobraźni i pomysłu na zdjęcie. Poprzez regularne ćwiczenia i zabawę z aparatem z pewnością wypracujesz własny, niepowtarzalny styl.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady