Jak robić zdjęcia nocą?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Fotografowanie nocą sprawia trudności związane głównie ze słabym światłem a ciemność zmusza do wydłużania czasu naświetlania. Można ograniczyć tę czynność poprzez zastosowanie mniejszej przysłony i zwiększenie wartości ISO czyli parametru określającego ilość światła potrzebną do naświetlenia filmu/matrycy.

Zrobienie dobrych zdjęć nocą jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Oczywiście należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, ale też wiedzieć w jaki sposób umiejętnie wykorzystywać poszczególne jego funkcje.

Statyw

Statyw fotograficzny jest niezbędny, gdy czas naświetlania wynosi powyżej 30 sekund. Przy dłuższych naświetlaniach jest po prostu niemożliwe utrzymanie aparatu w bezruchu. Statyw musi być stabilny i pewnie "trzymać się" gruntu, dlatego powinien być wyposażony w specjalne stopki służące do ustawiania na twardym podłożu albo w ostre końcówki umożliwiające wbijanie w miękkie podłoże.

Lampa błyskowa

Fotografowanie pobliskiego obiektu powinno odbywać się z użyciem lampy błyskowej, najlepiej z regulacją błysku. W przeciwnym wypadku lampa może zbyt mocno oświetlać nasz cel i wtedy tło będzie niewidoczne. Jeśli lampa spowoduje pojawienie się na zdjęciu niechcianych odbić, wówczas należy zmniejszyć siłę błysku i ilości światła docierającego do światłoczułego elementu. Funkcji tej nie musimy używać jeśli robimy zdjęcie oddalonego obiektu lub krajobrazu.

Naświetlanie

Im dłuższy czas naświetlania tym więcej widocznych szczegółów na zdjęciu. Długie naświetlanie pozwala przechwycić ruch np.: jadących pojazdów. Zrobienie zdjęcia ulicy w naturalnym wyglądzie jest możliwe przy krótkim czasie naświetlania ale za to wyższej czułości ISO. Należy jednak pamiętać, że im wyższa jest ta wartość tym więcej ziarnistości na zdjęciu może się pojawić. Czas naświetlania zależy przede wszystkim od warunków oświetleniowych i jeśli są słabe należy użyć:

1. Funkcji Bulb czyli trybu naświetlania zdjęcia, w którym czas ekspozycji kontrolowany jest ręcznie. Bulb jest wykorzystywany do uzyskiwania bardzo długich czasów ekspozycji (od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu godzin). Zdjęcie naświetlane jest do momentu, gdy wciśnięty jest spust aparatu. Dlatego też niektóre aparaty posiadają wbudowaną blokadę wciśniętego spustu.

2. Wężyka spustowego z wbudowaną blokadą. Urządzenie to służy do zdalnego uruchamiania migawki aparatu fotograficznego w sposób mechaniczny lub elektroniczny i stosowane jest zwłaszcza przy długich czasach naświetlania.

Przysłona

Przy długim czasie naświetlania należy lekko otworzyć przysłonę, aby uniknąć mocnego naświetlenia. Jeśli natomiast używamy krótkiego czasu naświetlania przysłona powinna być szeroko otwarta, aby uniknąć drgań podczas robienia zdjęć.

Ekspozycja

Jeśli chcemy zdjęcie dobrej jakości powinniśmy zastosować jedną z dwóch technik  w fotografii:

HDRI - (High Dynamic Range Imaging) polega na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru; z których część jest niedoświetlona a część prześwietlona. Technika ta pozwala otrzymać obraz charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.

DRI - (Dynamic Range Increase) daje ten sam efekt co technika HDRI ale z jedną różnicą. Przemiany nie następują w poszczególnych pikselach obrazu tylko w całym jego wycinku.

Wykonujemy minimum 3 zdjęcia obiektu z różnym czasem naświetlania i tą samą wartością przysłony (nie zalecana poniżej 9). Uważamy, aby nie poruszyć aparatu i delikatnie naciskamy migawkę.

Jeśli jest to możliwe robimy zdjęcia w formacie RAW. Po obróbce zapisujemy pliki jako .tiff a dopiero zdjęcia gotowe do opublikowania w formacie .jpg.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady