Jak robić zdjęcia grupowe?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Fotografowanie grupy osób nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w przypadku dzieci. Poniżej znajdują się wskazówki, jak robić dobrej jakości zdjęcia grupowe.

Po pierwsze: Ustawienie

Ludzie nie mogą stać tam gdzie chcą. Należy ich tak rozmieścić, by stworzyć interesującą scenę. Łatwiej jest fotografować i kierować mniejszymi grupami - zdjęcia trzy/czteroosobowe wychodzą zdecydowanie lepiej niż dziesięcioosobowe. Jeśli grupa jest duża, należy zbliżyć wszystkich do siebie głowami.

Dużą grupę można też ustawić w kilku rzędach. Sprawa jest o wiele prostsza, jeśli pod ręką znajdują się schody, ale zawsze można wykorzystać ławki lub niewielki pagórek. Jeśli ludzie w ostatnim rzędzie są nadal mało widoczni, należy ustawić się z aparatem nieco wyżej, np.: na przenośnej drabince z platformą. Warto rozmieścić grupę na tzw. "zakładkę" - osobę z tylnego rzędu ustawić pomiędzy dwiema osobami z rzędu przedniego. Aby nie stracić nikogo z widoku, lepiej utrzymać zdjęcie w charakterze nieformalnym, tzn. ustawić grupę wokół jakiegoś rekwizytu, np.: mebla - wówczas szanse na zrobienie dobrego zdjęcia wzrosną. Warto zrobić kilka zdjęć grupy, za pomocą trybu ciągłego, a później wybrać to najlepsze. Łatwiej wykonać zdjęcie, jeśli aparat znajduje się na statywie - dzięki temu można używać obu rąk do ustawienia modeli. Łatwiej też spojrzeć na ekran LCD i podejrzeć podgląd zdjęcia.

Po drugie: Ostrość 

 Nowoczesne aparaty fotograficzne posiadają funkcję autofocus wykrywającą twarze w kadrze - dzięki niej można zrobić naprawdę dobre i ostre zdjęcie grupowe. Równie zadowalający efekt można uzyskać, wybierając mniejszą przesłonę (np.: f8) i ustawiając ostrość na osobę znajdującą się jak najbliżej aparatu. W przypadku aparatów kompaktowych, należy użyć ujęcia do fotografowania krajobrazów - efekt będzie tak samo dobry.

Po trzecie: Doświetlenie

Aby słońce nie oślepiało modeli i nie rysowało na ich twarzach głębokich kontrastów, należy ustawić ich pod kątem 45 stopni od linii aparat-tło. To zapewni naturalny i przyjemny rozkład cieni. Do rozjaśnienia twarzy można użyć odbijających blend lub lamp błyskowych. Dysponując większą mocą lamp albo fotografując mniejszą grupę osób, warto użyć parasolek fotograficznych dla zmiękczenia cieni. Przy zdjęciach robionych pod światło, zazwyczaj konieczna jest korekta błysku.

Dodatkowe wskazówki:

  • zawsze należy wykonywać kilka lub kilkanaście zdjęć tego samego ujęcia - przy dużych grupach trudno za pierwszym razem uzyskać kadr, na którym wszyscy są widoczni i mają otwarte oczy;
  • używając filtra polaryzacyjnego do "wyciągnięcia" nieba trzeba jednak pamiętać, że pod pewnym kątem może on znacznie redukować widoczność na zdjęciu lampy błyskowej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady