Gotowanie za pomocą kuchenki mikrofalowej

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Mikrofalówka pozwala na szybkie przygotowanie posiłku i pozwala na o wiele więcej, niż tylko podgrzewanie. Dowiedz się co potrafi Twoja kuchenka mikrofalowa i jak możesz to wykorzystać.

Kuchenka mikrofalowa

Nie powinieneś do niej wkładać produktów wymagających smażenia, a także wypieków wystających podczas pieczenia, ciast francuskich, suchych makaronów czy jaj w skorupkach. Z powodzeniem możesz w niej przyrządzać zupy, ryby, lekkie potrawy mięsne, sosy, desery oraz gotowe dania (np.: frytki, zapiekanki), a także podgrzewać herbatę i kawę. Kuchenka mikrofalowa jest także świeta do przyrządzania popcornu!

Podgrzewanie

Podgrzewanie w kuchence mikrofalowej odbywa się za pomocą mikrofal, które po wytworzeniu przez kuchenkę, trafiają bezpośrednio do wnętrza potrawy. Fale wprawiają w drgania cząsteczki wody lub tłuszczu, a te w wyniku pocierania o siebie wytwarzają ciepło, które rozchodzi się od środka, dzięki czemu potrawy nie przypiekają się z wierzchu (często zdarza się to przy korzystaniu z tradycyjnego piekarnika). Do przygotowania potrawy nie musisz używać żadnego tłuszczu. A jeśli podgrzewasz płyny, powinieneś odczekać ok. 30 sekund po zakończeniu pracy mikrofalówki i dopiero wtedy wyjąć z niej kubek, ponieważ mikrofale mogą spowodować tzw. opóźnione wrzenie, które naraża Cię na poparzenia.

Mikrofalówki często mają także funkcję opiekania. Dzięki tej funkcji szybko przygotujesz chrupiące tosty i zapiekanki.

Rozmrażanie

Rozmrażanie - w lepszych modelach mikrofalówek opcja ta połączona jest ze specjalnym systemem zapobiegającym nagrzewaniu się produktów. Zazwyczaj jest to po prostu podgrzewanie za pomocą mikrofal na bardzo niskiej mocy.

Niewiele osób wie, że mikrofalówki umożliwiają łatwe gotowanie na parze - to ważna funkcja, zwłaszcza dla osób będących na diecie. W tym przypadku używaj potrzebne są specjalne plastikowe naczynia, które często dołączone są do nowego sprzętu, a które można oddzielnie kupić w sklepach z AGD.

Grillowanie

Grillowanie to w mikrofalówkach jest oparte o dodatkową grzałkę, która znajduje się w górnej części komory mikrofalówki. Nie ma to zbyt wiele wspólnego z mikrofalami, ale znakomicie uzupełnia podgrzewanie za pomocą mikrofal - dzięki grillowaniu uzyskasz ładnie przypieczoną i zarumienioną potrawę niczym z prawdziwego grilla. W niektórych kuchenkach dostępna jest opcja tzw. grzania kombinowanego - możesz na przykład łączyć grill z mikrofalami albo termoobieg z grillem. Dzięki temu jeszcze szybciej przygotujesz ulubione danie.

Potrawy, które znakomicie udają się w mikrofalówce:

  • mięsa -  paprykarze, gulasze i różnego rodzaju potrawki. Przygotujesz je błyskawicznie, a mięsa będą smaczne i soczyste;
  • przetwory mięsne, np.: pasztety;
  • ryby - przygotowane w ten sposób nie tracą na soczystości i są równomiernie wypieczone;
  • zupy - w niecałe 40 minut ugotujesz wywar mięsny, warzywny czy rosół;
  • desery: dżemy, konfitury i słodkie sosy;
  • szybkie i proste ciasta, oprócz biszkoptowych, kruchych i francuskich.

 Twoja kuchenka mikrofalowa potrafi o wiele więcej - zobacz co potrafi Twoja mikrofalówka o czym mogłeś wcześniej nie wiedzieć.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady