Jak gotować i nie przypalić mleko
Jak gotować mleko, żeby zachować jego cenne wartości odżywcze i uniknąć przypalenia.
Gotowanie mleka, które nie było poddane żadnemu procesowi konserwacji, jest wskazane ze względu na ryzyko wystąpienia szkodliwych bakterii w mleku, które mogą pochodzić od chorej krowy lub też powstać w wyniku niewłaściwej obróbki, przechowywania i transportu mleka.
Gotowanie mleka - pozornie proste - może sprawiać problemy. Jak gotować mleko, żeby nie skończyć szorując przypalone mleko na dnie rondla?
Przede wszystkim użyj właściwego naczynia - najlepiej zainwestuj w specjalny garnek z podwójnymi ściankami, pomiędzy które nalewa się wody. W takim garnku mleko nigdy nie wykipi, ani nie przypali się, a o zagotowaniu mleka informuje gwizdek na parę. Jeżeli nie masz takiego garnka to idealny będzie rondelek, a podczas gotowania mleka musisz zachować parę zasad:
- Przed wlaniem mleka przepłukaj rondelek zimną wodą i zostaw odrobinę wody na dnie.
- Gotuj mleko na małym ogniu - mleko jest łatwo przypalić, a dodatkowo jeżeli szybko się zagotuje, to tak samo szybko wykipi.
- Nie spuszczaj oka z mleka i stale je mieszaj - tylko w taki sposób unikniesz jego przypalenia.
- Gotuj mleko do momentu aż zacznie się podnosić - nie czekaj tylko zdejmij je szybko z ognia.
- Jeżeli mleko zaczyna kipieć - szybko włóż łyżkę do rondelka, zgaś ogień i ostrożnie zdejmij rondelek z rozgrzanego palnika.
- Nie gotuj mleka zbyt długo - może ono stracić w ten sposób wiele cennych składników.
- Przed podaniem sprawdź temperaturę mleka, aby zapobiec poparzeniom.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam