Jak poradzić sobie po bolesnym rozstaniu?
Przetrwanie po końcu związku może być jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek robiliśmy. Z powodu utraty bliskiej nam osoby, możemy odczuwać jakby nasze serce zostało nam dosłownie wyrwane. Nierzadko ludzie z tego powodu mogą mieć myśli samobójcze, gdyż nie są dobrze przygotowani do radzenia sobie z rozstaniami. Skorzystanie z naszych porad nie sprawi, że nie będziecie odczuwać bólu po stracie, ale pomoże Wam przejść przez proces żałoby tak szybko, jak to możliwe i pozwoli na bardziej pozytywną relacji w przyszłości.
1. Wypisz swoje myśli i uczucia
Oprócz rozmowy z innymi bardzo pomocne może być zapisywanie w dzienniku swoich myśli i uczuć nam towarzyszących. Nie zawsze ktoś jest dostępny aby nas wysłuchać, a forma wypisywania swoich uczuć może być dla nas bardzo pomocna. Często daje nam inną perspektywę na temat naszego byłego związku.
Istnieje kilka czynników, które spotęgują nasze negatywne uczucia w tym temacie. Są nimi:
- To był twój pierwszy poważny związek.
- Nie byłeś tym, kto zdecydował się zerwać.
- Twój były od razu zaczął się z kimś spotykać.
- Regularne spotykanie się z Twoim byłem.
- Przekonanie, że Twój były chłopak/ dziewczyna jest dla Ciebie jedyną miłością na świecie.
- Nie przewidując zbliżającego się końca związku.
- Twój były był Twoim jedynym prawdziwym przyjacielem.
- Myślenie o seksie twojego byłego z nowym partnerem.
2. Powróć do rutyny
Rozstanie może sprawić, że pojawi się nam chaos w wielu aspektach naszego życia. Powrót do naszych codziennych zadań i obowiązków, pomoże nam mniej myśleć o naszym poprzednim związku i szybciej powrócić do stabilizacji.
Chociaż chwilowe oderwanie się od negatywnych myśli, mogą pomóc nam się uspokoić. Może to obejmować procedury związane z pobudką i snem, posiłkami, czas spędzony ze znajomymi, zajęcia szkolne lub związane z pracą, zajęcia na siłowni.
3. Zrób listę irytujących cech swojego byłego
Pomocne może być zrobienie listy wszystkich negatywnych cech naszego byłego partnera. Jeśli spędzisz trochę czasu na rozważania, możesz zauważyć niezgodności pomiędzy Wami.
4. Zadbaj o siebie
- Możesz czuć się zdenerwowana i przygnębiona z powodu zerwania. Możesz nie mieć ochoty jeść, ale rób to mimo wszystko i staraj się dokonywać zdrowych wyborów w tym, co jesz.
- Zapewnij sobie wystarczająco dużo czasu na sen. Konieczne może być krótkotrwałe stosowanie alternatywnych ziół. Brak snu tylko pogorszy twoje csamopoczucie.
- Kontynuowanie lub rozpoczynanie rutynowych ćwiczeń również może poprawić samopoczucie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pamiętaj, ćwiczenia powodują uwolnienie endorfiny, dzięki którym poczujesz się lepiej.
- Wybierz się do kosmetyczki, masaż, spa, krótką wycieczkę, wyjście do kina/ teatru z przyjaciółmi, zajęcia yogi/ zumby itp. aby poczuć więcej pozytywnej energii.
5. Daj sobie trochę luzu
Przez pewien czas nie będziesz działać z pełną wydajnością z powodu cierpienia, którego doświadczasz. Dlatego zmniejszanie ilości obowiązków jest korzystne przez jakiś czas. Może to oznaczać pozwolenie sobie na chwilę przerwy w nauce lub w pracy lub po prostu zwolnienie obrotów. Może to również oznaczać wycofanie się z zajęć, jeśli naprawdę masz trudności lub wzięcie urlopu w pracy na jakiś czas.
Mimo że niektóre z tych opcji mogą brzmieć drastycznie, dadzą ci więcej czasu na odpowiednie przetworzenie swojej straty. Może to również oznaczać oczekiwanie, że twoje oceny/ rezultaty w pracy nieco sie pogorszą. Nie osądzaj siebie za to.
6. Nie trać wiary w ludzi lub związki
Ponieważ po rozstaniu możesz czuć się bardzo zraniony, łatwo założyć, że wszyscy mężczyźni bądź kobiety są niegodne zaufania, ale to po prostu nieprawda. Trzymając się tego, pozbędziesz się wszelkiego rodzaju okazji do wspaniałego związku w przyszłości. Nie możemy zbytnio uogólniać na podstawie naszej ograniczonej historii relacji i zakładać, że to się nigdy nie uda. Im więcej ludzi spotkasz, istnieje większa szansa na znalezienie właściwego partnera bądź partnerki.
7. Nie szukaj oparcia w swoim byłym partnerze
Widywanie się ze swoim byłym/ byłą nie sprawi, że przestaniesz cierpieć. Wręcz na odwrót, nie przestaniesz o nim myśleć i ciągle będziesz żyć nadzieją na ponowny związek. Warto zrozumieć, że jest to już koniec i może są istotne powody dlaczego już nie jesteście razem. Po dłuższym okresie (czyli miesiący) bez kontaktu, przyjaźń może być możliwa, ale poczekaj, aż poczujesz się znowu bardziej silna emocjonalnie.
8. Zrób listę wszystkich korzyści wynikających z bycia singlem
Chociaż może nie chcesz być singlem, warto przypomnieć sobie, że są z tego określone korzyści, np.
- Teraz możesz dużo lepiej stawiać swoje własne potrzeby na pierwszym miejscu.
- Wkrótce znów poczujesz podekscytowanie związane z randkowaniem.
- Masz teraz więcej czasu na naukę, pracę lub własne hobby.
- Możesz jeść co chcesz, ile i kiedy chcesz.
- Możesz posprzątać kiedy tego samemu zapragniesz i partner nie będzie Ci już nic wytykał.
- Będziesz mieć większą kontrolę nad swoimi codziennymi czynnościami, bez konieczności ich negocjowania z kimś innym.
- Możesz spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.
- Możesz podróżować tam, gdzie nie chciał jeździć Twój partner.
- Możesz wybrać pracę gdzie tylko chcesz, ponieważ nie masz już ograniczeń związanych z partnerem.
- Możesz iść spać i wstawać kiedy chcesz.
- Możesz poznać wiele nowych ludzi, ponieważ masz na to więcej czasu i nikt nie będzie Cię już ograniczał.
- Partner nie będzie Cię już krytykował.
9. Zacznij randkować
Chociaż często trudno jest zdecydować, kiedy znowu jest najlepszy czas na randkę, nie czekaj na to w nieskończoność ale też nie warto skakać na prawo i lewo.
Utrzymanie randek na początku bardziej swobodnych może być bardziej rozsądne niż skakanie od razu w długotrwały związek. Randki mogą pomóc otworzyć nam oczy, że istnieje wiele innych możliwych i ciekawych osób, jeśli samemu otworzymy się na tą możliwość.
10. Sprawdź, czego możesz się nauczyć ze związku
Możemy się wiele nauczyć z naszych relacji miłosnych, w których byliśmy, szczególnie tych, które były dla nas bolesne. Po zakończeniu związku warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie i zapisywanie tego, czego się nauczyłeś, aby mieć lepsze relacje w związku na przyszłość. Jednak nie traktuj tego jako okazji do obwinienia się siebie za rozpad związku.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam