Jak prawidłowo przechowywać opony i koła?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W polskim klimacie posiadanie dwóch kompletów opon: letnich i zimowych, jest praktycznie koniecznością. Oznacza to także konieczność jeżdżenia do serwisu na zimę i na wiosnę oraz ponoszenie kosztów wymiany opon, do których dochodzi także opłata za ich przechowanie.

OponyJeżeli dysponujesz odpowiednimi warunkami możesz przechowywać opony samemu i uniknąć dodatkowych kosztów. Pamiętaj jednak, że koła i opony muszą być przechowywane we właściwych warunkach, ponieważ inaczej mogą ulec zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym ich dalsze użytkowanie.

Właściwe miejsce

Przede wszystkim musisz dysponować odpowiednim miejscem na przechowanie opon. Poza kawałkiem podłogi w zamkniętym pomieszczeniu miejsce to musi być suche, stosunkowo chłodne (10-20 stopni Celcjusza), z zapewnioną dobrą wentylacją i zasłonięte przed światłem słonecznym. Uwaga także na wszelkie szkodniki - owady, myszy, szczury itp. są niedopuszczalne. 

Nie powinieneś kłaść opon bezpośrednio na ziemi lub betonie. Dobrze jest położyć je na drewnianych deskach, kartonie lub płytach pilśniowych.

Trzymaj opony także jak najdalej od źródła ogrzewania (np. kaloryfera), środków chemicznych czy maszyn.

Przygotowanie opon

Opony przed ułożeniem powinny zostać wyczyszczone i osuszone. Dobrym pomysłem jest włożenie każdej opony do oddzielnego szczelnego i nieprzepuszczającego światła worka. Można do tego wykorzystać typowe worki na śmieci, który dobrze szczelnie zakleić. Dobre zabezpieczenie opon, to ograniczony dostęp wilgoci, powietrza, ozonu, światła, nadmiernego ciepła i oczywiście wszelkich środków chemicznych. W praktyce w dobrym serwisie mamy prawo oczekiwać tak przygotowanych opon po ich zdjęciu.

Odpowiednia pozycja

Opony w miarę możliwości powinny stać w pozycji pionowej. Jeżeli już muszą być położone poziomo, to powinny leżeć równo jedna na drugiej. Nie wolno jednak układać zbyt wielu opon na sobie, ponieważ te na dole ulegną odkształceniu. W praktyce najlepiej byłoby układać nie więcej niż dwie opony. Uważaj także, aby nie układać opon na przypadkowych przedmiotach. Uprzątnij wcześniej miejsce, w którym chcesz ułożyć opony. Układając opony zadbaj także o to, aby nie gromadziła się w nich woda. 

Niedopuszalne jest wieszanie opon - w ten sposób rant ulegnie uszkodzeniu.

Przechowywanie opon z felgami

Jeżeli przechowujesz całe koła (opony wraz z felgami) to zasady są trochę mniej rygorystyczne. Koła można ustawić pionowo, jedno na drugim albo np. powiesić (za felgę) na hakach. Należy tylko pamiętać o tym, aby opony były napompowane.

Koniecznie zwróć uwagę na stan Twoich opon - przy każdej wymianie warto skonsultować ich stan z serwisem, możesz także samemu sprawdzić stan zużycia posługując się wskaźnikiem TWI. Jeżeli opona podczas wymiany lub przechowywania ulegnie uszkodzeniu - nie używaj jej, bo ryzykujesz swoje życie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady