Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy robi się coraz zimniej i pojawiają się pierwsze przymrozki, to najwyższa pora, aby pomyśleć o zmianie opon letnich na zimowe.

Producenci opon zalecają zakładanie "zimówek" wówczas, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 6 stopni C. Zazwyczaj ma to miejsce w listopadzie, gdyż właśnie wtedy występuje największe prawdopodobieństwo nagłego spadku temperatury. Takim warunkom sprzyjają pierwsze przygruntowe przymrozki, a także opady śniegu i śniegu z deszczem. A ponieważ pogoda zmienną bywa, czasem nie warto czekać ze zmianą opon na zimowe, do ostatniej chwili.

Gdy temperatura spada, opony letnie zaczynają tracić swoje wartości użytkowe, takie jak elastyczność i przyczepność do podłoża - znacznie wydłuża się droga hamowania. Opony możesz wymienić w jednym z licznych serwisów oponiarskich. Kupując opony często możesz liczyć na darmową usługę wymiany opon, dodatkowo oddając opony na przechowanie także można liczyć na zniżki.

Wymieniać należy cały komplet opon

Zmiana na kołach tylko jednej osi może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Wszystkie koła powinny być tego samego typu i konstrukcji. Również z uwagi na praktyczność, opłaca się wymiana kompletu kół z oponami letnimi na komplet z oponami zimowymi - przede wszystkim trwa to szybciej, a poza tym zdecydowanie łatwiej jest przechowywać opony zamontowane już na kołach.

Przy okazji, należy pamiętać że koła z oponami letnimi nie powinny stać przez całą zimę w jednym miejscu, bo może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Opony należy przetaczać albo przechowywać na specjalnym stojakach, w pozycji poziomej.

Przeczytaj jak prawidłowo przechowywać opony i koła.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady