Czy warto kupować opony zimowe? Przy jakich warunkach pogodowych są one naprawdę skuteczne?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 2)

Zależy od klimatu - jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie zima jest długa, przez wiele dni utrzymuje się temperatura poniżej 7 stopni celcjusza oraz jest sporo opadów śniegu, to jak najbardziej wskazane jest używanie opon zimowych.

Podstawowe cechy odróżniające oponę zimową od opony letniej to:

  • inny rodzaj gumy - zachowująca odpowiednią elastyczność w niższych temperaturach,
  • inny rodzaj bieżnika (z szerszymi rowkami).

Opony letnie w zimie stają się zbyt twarde co wpływa na mniejszy komfort jazdy, wydłużenie drogi hamowania oraz na pokonywanie zakrętów.

Szersze rowki w oponach zimowych mają poprawić warunki jazdy po śniegu.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że przy cieplejszej zimie opony zimowe wręcz mogą być niebezpieczne, ponieważ droga hamowania może znacznie się wydłużyć. Zazwyczaj drogi są na bieżąco odśnieżane i rzadko kiedy mamy okazję tak naprawdę pojeździć po śniegu.

Dlaczego więc kupować opony zimowe? Ponieważ w zimie spadnięcie śniegu nie powinno być dla nas niespodzianką a jazda po nim na oponach letnich to samobójstwo. W zimie niezależnie od opon trzeba jeździć ostrożniej i brać poprawkę na każdy manewr czy hamowanie. Opony zimowe z pewnością poprawią nasze bezpieczeństwo.

Polecane strony

Zimowe czy śniegowe - okiem fizyka
Ciekawy artykuł na stronach Gazety.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~scptk | 2013-12-05 12:21
"temperatura poniżej 7 stopni celcjusza" to zwykła marketingowa bajeczka, istotna jest tylko obecność śniegu i lodu, temperatura nie ma praktycznie nic do rzeczy - producenci opon sfałszowali wyniki testów, manipulując metodyką, po to aby nakłonić ludzi do jeżdżenia na zimówkach przez dłuższy czas. Zakładajcie zimówki dopiero wtedy, gdy zapowiadają śnieg.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady