Samochód zastępczy potrzebny od zaraz? Jest na to sposób

Metropolis  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Czasem niewiele trzeba, by stać się uczestnikiem kolizji drogowe. Każdy kto doświadczył takiego zdarzenia, wie doskonale, ile nerwów można wówczas stracić. Nie chodzi tutaj tylko o stres związany z całym zajściem, ale również o ten wynikający z konieczności naprawy wyrządzonych szkód.

Jeszcze do niedawna oddanie do warsztatu, uszkodzonego w taki sposób samochodu wiązało się z wieloma niedogodnościami wynikającymi z braku możliwości użytkowania własnego pojazdu.  Obecnie sytuacja ta uległa zmianie. Dziś, większość osób, których pojazd ucierpiał w stłuczce, może ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda taka procedura, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który podpowie Ci, jak załatwić wszystkie najważniejsze sprawy.

Jak wynająć samochód zastępczy z polisy OC sprawcy?

KIEDY? Jedynym przypadkiem, w której ubezpieczyciel może nie zapłacić za wynajęcie samochodu zastępczego z wypożyczalni jest sytuacja, w której posiadamy inne auto. W każdej innej sytuacji koszty najmu pojazdu pokrywane są z polisy sprawcy wypadku.

NA JAKI CZAS? Samochód zastępczy wynająć możemy zawsze na okres naprawy, czyli od dnia, w którym zostaliśmy pozbawieni możliwości użytkowania własnego auta, do momentu, kiedy odbierzemy je z serwisu bądź też otrzymamy odszkodowanie, jeśli uznano szkodę całkowitą.

CO Z FORMALNOŚCIAMI? Aktualnie wiele wypożyczalni aut wyspecjalizowało się w załatwianiu wszelkich formalności z ubezpieczycielami. Dzięki temu wynajem auta zastępczego jest niezwykle prosty. Wystarczy, że udamy się do wybranej firmy wypożyczającej samochody i wybierzemy odpowiedni pojazd. Warto jednak wybrać taką wypożyczalnię, która posiada doświadczenie w wynajmowaniu samochodów zastępczych.

Sprawy, o których nie możemy zapomnieć

Jeśli staniemy się ofiarą wypadku, warto poinformować o tym policję. Odpowiedni protokół spisany przez funkcjonariuszy, może znacznie ułatwić załatwianie wszelkich kwestii finansowych z ubezpieczycielem.

Kiedy decydujemy się na wynajęcie samochodu zastępczego i skorzystanie z usług firmy oferującej wynajem aut, musimy mieć świadomość, że ubezpieczyciel pokryje jedynie koszty wynajęcia pojazdu o takiej samej klasie jak ten, który został uszkodzony.

Nie możemy również zbyt długo korzystać z wypożyczonego samochodu zastępczego. Ubezpieczyciel może zażądać od nas dokumentu potwierdzającego długość okresu, w którym trwała naprawa. Właśnie dlatego, warto zachować wszelkie rachunki i faktury związane z usuwaniem szkody.

Wynajmując samochód zastępczy, warto również pamiętać, że cena za tę usługę nie może być zawyżona, czyli odbiegająca od średniej ceny rynkowej. W wielu umowach z firmami ubezpieczeniowymi istnieje zapis, że osoba, która została poszkodowana powinna zadbać o zminimalizowanie kosztów wynikających z różnych czynności powypadkowych.

Jak widać, wynajęcie auta zastępczego z OC sprawcy jest dzisiaj dosyć proste. Warto więc pamiętać o takiej możliwości i -  w razie konieczności - z niej skorzystać. Na przyszłość wystarczy zapamiętać wskazówki z tego artykułu.

Polecane strony

Wypozycz.net
Samochody zastępcze dla kierowców z Łodzi i okolic.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Sebek | 2016-08-03 14:06
A nie jest przypadkiem tak, że samochód zastępczy należy się z OC sprawcy wypadku czy kolizji? W moimi przypadku tak było. Proces likwidacji szkody poprowadził warsztat http://www.lakiernictwo-blacharstwo.waw.pl/ Profesjonalnie załatwili sprawę i samochód na czas naprawy też dostałem.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady