Stunt motocyklowy - co to takiego?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Stunt motocyklowy to wyczyn kaskaderski lub sposób prowadzenia motocykla, polegający na popisowej jeździe na jednym kole wraz z wykonywaniem różnych akrobacji.

Techniki

1. Burnout

Popularne palenie tylnej opony. Trik wykonywany w sposób ekstremalny, np.: podczas jazdy lub chwilowego zatrzymania motocykla w miejscu.

2. Drift

Jazda bokiem przy jednoczesnym poślizgu tylnego koła. Technika niezwykle trudna do opanowania.

3. Christ

Jazda w pozycji stojącej na siedzeniu, z rozłożonymi rękoma. Wymaga dokładnego wyczucia motocykla i zachowania równowagi.

4. Wheelie

Najpopularniejszy trik, polegający na podniesieniu przedniego koła w górę i jazdy w takiej pozycji. Jazda prostopadle do nawierzchni nazywana jest 12 o'clock.

5. Stoppie

Przeciwieństwo Wheelie, czyli podniesienie tylnego koła motocykla i jazda w takiej pozycji. Stoppie wywoływane jest odpowiednio silnym użyciem przedniego hamulca.

Motocykle

Do wykonywania sztuczek nadaje się niemal każdy rodzaj motocykla, z odpowiednio zmodyfikowanymi elementami.

  • wyposażenie seryjne - usuwane są elementy niepotrzebne podczas wykonywania akrobacji, np.: owiewki, lampy i liczniki;
  • elementy ochronne - w razie upadku, motocykl chroni m.in.: klatka na silnik i stelaż;
  • silnik - konieczne jest zmodyfikowanie układu smarowania w silniku czterosuwowym. Jest to ważne podczas długiej jazdy na tylnym kole oraz pracy silnika na maksymalnych obrotach;
  • układ chłodzenia - aby zapobiec gotowaniu się układu chłodzenia stosuje się m.in.: chłodnicę o większej powierzchni, manualny wyłącznik wentylatora albo dodatkowe wentylatory;
  • hand brake - hamulec ręczny tylnego koła. Układ umożliwia zdjęcie nogi z hamulca nożnego i przechodzenie do innych pozycji w trakcie jazdy.

Motocykle używane do stuntu często nazywane są "psami" ze względu na charakterystyczny wygląd.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady