Złodzieje samochodów - jak się przed nimi chronić?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kradzież samochodu jest jednym z najpopularniejszych przestępstw. Wyjątkowym zainteresowaniem wśród złodziei cieszą się marki niemieckie i japońskie, m.in.: Volkswagen, Opel, Audi, a także Toyota i Mazda. Chcąc uchronić się przed utratą auta, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Oto wskazówki.

Blokada kierownicy i pedałów

Są to najtańsze i dość proste mechanizmy, ale też najmniej skuteczne. Zwykle złodzieje dysponują swoimi kompletami kluczy, za pomocą których bez problemu mogą unieszkodliwić taką blokadę.

Autoalarm i Immobiliser

Obecnie, właściwie każdy nowy samochód wypuszczony na rynek, posiada centralny zamek, autoalarm oraz immobiliser. I choć są to dość drogie urządzenia, to przez złodziei oceniane jako jedne z łatwiejszych do złamania. Pojawiły się już nawet narzędzia, dzięki którym złodziej może dezaktywować immobiliser przez wymianę jego modułu. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego, przenośnego nadajnika. Urządzenie to zatrzyma pracę silnika, gdy samochód znajdzie się w odległości większej niż kilka metrów. Warto więc nosić je zawsze przy sobie, bo nawet jeśli złodziejowi uda się ruszyć z miejsca, to i tak daleko nie zajedzie.

Odcięty zapłon

Odcięcie zapłonu w niestandardowym miejscu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania samochodu przed kradzieżą. Jest to dość tanie rozwiązanie, a złodziejowi może przysporzyć niemałych kłopotów. Warto pamiętać, że podczas kradzieży auta najbardziej liczy się czas - złodziej zazwyczaj rezygnuje z łupu, jeśli poszukiwania niestandardowego zabezpieczenia trwa dłużej niż pół minuty.

Multi-Lock

O wiele skuteczniejszym i trudniejszym do pokonania urządzeniem jest tzw. Multi-Lock, czyli stalowy pręt blokujący mechanizm zmiany biegów. Taka forma zabezpieczenia nie należy do najtańszych, jednak pokonanie jej to duża strata czasu dla złodzieja, który w dodatku musi się jeszcze na tym znać.

Nadajnik GPS

Podczas kradzieży samochodu, nieocenionym urządzeniem może okazać się nadajnik GPS - umożliwia lokalizację skradzionego pojazdu i co bardzo ważne - może również doprowadzić policję do kryjówki złodziei. Nadajnik spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie zamontowany w miejscu niemożliwym do wykrycia przez złodzieja.

Można próbować różnych metod, choć żadna z nich nie gwarantuje stuprocentowej pewności. Jak wiadomo, nie ma urządzeń doskonałych i każde zabezpieczenie samochodu można złamać. Rozsądnym rozwiązaniem wydawałoby się zamontowanie kilku rożnych zabezpieczeń jednocześnie - samochód na pewno stanie się trudniejszym do zdobycia łupem - ale i to może zawieść. Trzeba pamiętać, że współcześni złodzieje to specjaliści dobrze znający typowe systemy zabezpieczeń.

Aby uchronić się przed kradzieżą, nie należy pozostawiać otwartych drzwi i kluczyków w samochodzie, choćby na chwilę. Ponadto, należy uważnie wybierać miejsce do parkowania, najlepiej na parkingach strzeżonych. Wątpliwości nie ulega fakt, iż warto posiadać ubezpieczenie Auto Casco.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~povoli | 2013-07-12 22:39
Nie wspomniano o najskuteczniejszym sposobie na złodzieja, czyli oznakowaniu samochodu mikroczasteczkami w ilości 20 tysięcy. Tania, a niezawodna metoda. Za mniej niż tysiąc złotych można spać spokojnie. Sprawdźcie na http://mikroznakowanie.pl

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady