Zniszczone alufelgi - kupić nowe czy naprawiać?

zaje_fajnie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Alufelgi to dosyć spory wydatek a ich dobry stan ma dosyć spore znaczenie pod względem bezpieczeństwa, komfortu jazdy, stanu zawieszenia a także ilości zużywanego paliwa.

Alufelgi pomimo większej odporności na uszkodzenia i skrzywienia w stosunku do felg stalowych nie są niestety niezniszczalne. Alufelgi  też się krzywią, a często wręcz pękają.

Drobne uszkodzenia i zarysowania

Drobne uszkodzenia i zarysowania można próbować naprawiać - łatwo znaleźć serwis który jest w stanie skorygować drobne odpryski czy zarysowania i przywrócić blask poprzez lakierowanie. Zabiegi takie są często koniecznością, ponieważ w trakcie eksploatacji alufelgi ulegają drobnym uszkodzeniom i brudzą się od klocków hamulcowych (pyłem powstającym podczas hamowania) w sposób trudny do wyczyszczenia.

Skrzywione alufelgi

Zdarzają się niestety w polskich warunkach bardzo często - powodem oczywiście jest fatalny stan polskich dróg. Alufelgi różnych producentów są w różnych stopniu podatne na skrzywienia - zazwyczaj odwrotnie proporcjonalnie do ceny (warto rozważyć to kupując nowe alufelgi). Bardziej podatne na skrzywienia są szerokie alufelgi mające dodatkowo mało punktów podparcia.

Krzywe alufelgi powodują problemy z ich właściwym wyważeniem, w konsekwencji jazda może stać się dosyć nieprzyjemnym doświadczeniem (drgania na kierownicy, hałas, nieprzyjemne pokonywanie nierówności). Długotrwałe jeżdżenie na krzywych alufelgach naraża nas na koszty związane z wymianą opon, a co gorsza mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń zawieszenia.

Możemy pokusić się o wyprostowanie skrzywionych alufelg - zabieg taki kosztuje ok. 50-100zł za sztukę. Warto wcześniej skonsultować to z serwisem, kierując się oczywiście do godnego zaufania serwisu mającego porządny sprzęt i specjalistów. Nie warto zbyt mocno oszczędzać, bo możemy skończyć z pękniętymi felgami - nie trzeba dużo pisać jakim może stać się to dramatem na drodze.

Nie można się też oszukiwać, że alufelgi w ten sposób będą jak nowe - nikt nie da nam gwarancji za efekty prostowania, właściowości metalu niestety ulegają zmianie. 

Pęknięte felgi

W takim wypadku każdy porządny serwis odradzi Wam jakiekolwiek naprawy - niebezpieczeństwo jest zbyt duże, żadne spawanie aluminium nie pomoże. Efekty takich napraw mają bardziej skutki wizualne.  Jak nie stać Ciebie na zakup nowych alufelg - zmień się na stalowe, a przynajmniej będziesz jeździł bezpiecznie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady