Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Języka obcego może nauczyć się właściwie każdy. Jedni mają do tego wrodzony talent i potrafią przyswajać szybko nowe słówka, inni muszą się bardziej zaangażować i poświęcić więcej czasu na naukę. Nie mniej jednak każdy kto chce tego dokonać powinien mieć jasno określony cel i śmiało go realizować.

1. Powód nauki

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle uczymy się języka obcego i do czego ta wiedza może nam się przydać. Dzisiejszy rynek pracy jest dość wymagający a znajomość języków obcych jest często podstawowym kryterium przyjęcia do pracy na dane stanowisko. Jest to więc dobry powód, aby zacząć uczyć się języków. Wiele osób ma w planach wyjazd za granicę do pracy albo na studia - wówczas również warto przyswajać nowe słówka. Ale są też tacy, którzy naukę języków obcych traktują jako hobby - lubią słuchać muzyki albo czytać teksty w obcych językach. Warto zatem wyznaczyć sobie konkretny cel i dążyć do jego realizacji.

2. Motywacja

Aby jednak zrealizować zamierzone plany, trzeba włożyć trochę wysiłku i zaangażowania w naukę języków obcych. Tu potrzebna jest silna motywacja, a może nią być np.: każdy z wcześniej wspomnianych celów; jeśli opanuję niezbędny materiał, będę mógł wyjechać za granicę do pracy; będę mógł starać się o dobrą pracę/awans; będę mógł ze zrozumieniem słuchać muzyki w obcym języku. Nie jest ważne, co tak naprawdę będzie motywatorem do działania, ważne by skutecznie działał.

3. Systematyczność

Jeśli chcemy szybko nauczyć się języka obcego, musimy być systematyczni. Tylko regularne powtarzanie słówek, zwrotów i całych zdań pozwoli nam przyswoić wiedzę. Na pewno sporo czasu upłynie zanim będziemy mogli spokojnie przeprowadzić konwersację z obcokrajowcem. Dlatego też należy dobrze zaplanować i zorganizować sobie naukę. Warto poświęcić minimum godzinę dziennie na usystematyzowanie materiału. Dobrym sposobem jest uczenie się po kilkanaście słówek dziennie (ze zrozumieniem). Na koniec każdego tygodnia można zrobić sobie mały sprawdzian i poprosić kogoś o przepytanie.

4. Upór w dążeniu do celu

Języka obcego nie sposób nauczyć się w miesiąc czy dwa. Tak naprawdę nauka będzie trwała przez całe życie, bo zawsze znajdą się takie słówka i zwroty o których do tej pory nie słyszeliśmy. Dlatego trzeba być bardzo cierpliwym, wytrwałym, komunikować się w obcym języku i nie zrażać mimo popełnianych błędów - przecież na nich się uczymy.

5. Źródła nauki

Jest bardzo wiele możliwości, z których możemy czerpać wiedzę i słuchać języka w jego oryginalnym brzmieniu. Z językami obcymi mamy do czynienia w telewizji, radiu, Internecie, prasie. Oglądając telewizję kablową albo satelitarną przełączmy kanał na obcojęzyczny - oglądanie serwisów informacyjnych lub filmów (bez lektora) na pewno przyniesie pozytywne efekty. Niezastąpioną kopalnią wiedzy i źródłem nauki języków obcych jest Internet - tutaj możemy słuchać obcojęzycznych stacji radiowych albo czytać zagraniczne artykuły. W Internecie bez problemu znajdziemy forum, na którym można spróbować "porozmawiać" w obcym języku z innymi ludźmi. Oprócz tego można pobrać darmowe programy do nauki słówek, idiomów i zwrotów wybranego języka.

6. Profesjonalne metody

Istnieje bardzo wiele metod zapewniających szybką i skuteczną naukę języków obcych, oto kilka z nich:

  • Metoda fiszek polega na wypisywaniu słówek na karteczkach. Po jednej stronie wyraz w języku obcym, po drugiej jego tłumaczenie. Można też nabyć gotowe fiszki tematyczne lub dostosowane do poziomu zaawansowania. Dostępne do nabycia m.in.: na www.fiszki.pl 
  • Metoda "Całkowite zanurzenie" to zajęcia konwersacyjne trwające przez cały dzień, od rana do wieczora. Pozwalają słuchaczom posługiwać się językiem obcym w różnych sytuacjach, np.: zamawianie obiadu. Jest to metoda przeznaczona głównie dla osób, które chcą błyskawicznie opanować nowe słownictwo. Niestety nie każdy jest na tyle dyspozycyjny, aby pozwolić sobie na kurs imitujący przebywanie za granicą.
  • Metoda dualna jest prowadzona na przemian przez polskiego lektora i tzw. native speaker'a. Na zajęciach z polskim lektorem słuchacze poznają nowy materiał, ćwiczą pisownię i tłumaczą teksty. Następnie omówiony materiał jest utrwalany na zajęciach konwersacyjnych.
  • Metoda (Robina) Callana jest znana na całym świecie. Polega na przyswajaniu słownictwa ze słuchu, następnie opanowuje wymowę. W trakcie czytania słuchacze poznają pisownię i utrwalają ją poprzez pisanie dyktand.
  • Metoda Helen Doron jest szczególnie polecana dzieciom. Nauka języka obcego odbywa się poprzez zabawę i zaczyna od języka mówionego. 
  • SITA Learning System - nauka tą metodą rozpoczyna się od momentu osiągnięcia relaksu i odbywa przy pomocy specjalnego urządzenia o nazwie bio-feedback. Nauka składa się z czterech faz: inicjacji, zapamiętywania, aktywizacji i powtórzenia.
  • Metoda Berlitza to nauka polegająca na konwersacji tylko i wyłącznie w języku obcym, bez tłumaczenia na język ojczysty.
  • Metoda Broniarka przedstawiona jest w samouczku opartym na metodzie pamięciowej. Co tak naprawdę jest kluczem do sukcesu w nauce języków obcych, można dowiedzieć się czytając książkę Zygmunta Broniarka pt: "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim".
  • Metoda Zbigniewa Brześkiewicza została szczegółowo opisana w książce pt: "Jak łatwo i skutecznie uczyć się języków obcych"

O tych i wielu innych skutecznych metodach można dowiedzieć się więcej w szkołach nauki języków obcych.     

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: