Wykorzystać szansę z SITA Learning System

StartBull  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Twierdzisz, że kiepsko u Ciebie z nauką języków? Mylisz się. Biegle władasz polskim, który w rankingach trudności plasuje się bardzo wysoko. Uchodzi za trudniejszy nie tylko od fińskiego i węgierskiego, ale nawet od japońskiego i chińskiego. Trudno uwierzyć? Wystarczy przyjrzeć się naszej gramatyce – siedem przypadków, niełatwa odmiana czasowników, skomplikowana frazeologia. Na dodatek podchwytliwa ortografia i mnóstwo reguł. Nawet językoznawcy miewają czasem problemy z interpretacją niektórych zasad.

 

Skoro więc dobrze radzisz sobie z tak trudnym językiem, z innymi powinno być dużo łatwiej. Tymczasem mniej niż 60% Polaków deklaruje znajomość obcego języka, a niecałe 30% opanowało ich więcej. Jest to średnia europejska, z której wyłamują się tylko Brytyjczycy – ponad 60% z nich uważa, że angielski im wystarcza. Tymczasem większość Europejczyków jest zdania, że nauczenie się kolejnego języka zwiększa ich szansę na sukces, również w sferze zawodowej.

 

Mają rację. Polskie badania wysokości wynagrodzeń dowodzą, że pracowników, znających co najmniej jeden język obcy, bardziej ceni się na rynku pracy. Zarabiają oni prawie 30% więcej niż pozostali. Natomiast ci, którzy władają trzema językami, dostają wynagrodzenie aż o połowę wyższe, niż ich znający tylko polski koledzy. Ta statystyka to świetna motywacja do pogłębienia lingwistycznej wiedzy. Tym bardziej, że przecież zewsząd kuszą nas szkoły, kursy i programy, które mają gwarantować w tej materii sukces.

 

Tradycyjne metody nauczania wymagają jednak zaangażowania sporej ilości czasu i wysiłku. Wiedzą o tym ci, którzy próbują osiągnąć językową biegłość, sięgając po książki i powracając do szkolnych ławek. Do opanowania języka potrzeba silnej motywacji i dogodnych warunków. Życie tymczasem pędzi do przodu, każąc robić wszystko szybciej i bardziej wydajnie. Takie wymogi powodują narastanie stresu, który wprawdzie mobilizuje, ale na dłuższą metę również frustruje i zniechęca.

 

Idealne byłoby połączenie relaksu z uczeniem się, a wiemy, że to trudne. Tymczasem intuicja podpowiada nam dobrze – rzeczywiście ten sposób jest najlepszy! Dowiedziono tego naukowo, sprawdzając, w jakich warunkach nasz mózg zapamiętuje najwięcej informacji. Okazuje się, że dzieje się tak wówczas, kiedy obie półkule mózgowe działają synchronicznie, a my znajdujemy się w stanie relaksu, który tego procesu nie zakłóca. W efekcie badań powstał profesjonalny zestaw SITA, służący do efektywnej nauki języków.

 

Jak działa SITA? Rewolucyjność metody zawiera się w dwóch aspektach. Po pierwsze oddziela ona stosowanie języka od zapamiętywania nowych słów i zwrotów. Najpierw zapamiętujemy, następnie uczymy się używać tego, co mamy w pamięci. Po drugie, co jest szokiem dla wszystkich, zapamiętujemy łatwo i na długo.

 

Urządzenie SITA pozwala nam osiągnąć stan, który występuje fizjologicznie tylko przed zaśnięciem i po przebudzeniu. Uczucie odprężenia wywołane jest po to, by w pełni uruchomić możliwości umysłu. Postępując zgodnie ze wskazówkami spikera, jesteśmy w stanie skutecznie zapamiętać wielokrotnie więcej obcojęzycznych słówek niż dotąd. Wyniki, osiągnięte dzięki systemowi SITA w ciągu tygodnia, są porównywalne z całym rokiem nauki metodami tradycyjnymi! Taka skuteczność to bardzo  przekonująca rekomendacja.

 

Zestaw do nauki SITA może być też wykorzystywany do zapamiętywania innych informacji dźwiękowych, jak np. przemówienie czy wiersz. Systematyczne przebywanie w stanie relaksu  poprawia przy tym zdolność do koncentracji i dobrze wpływa na ogólną kondycję zdrowotną. Takiej szansy nie mieli dotąd inni uczący się. Tolkien, znający wiele języków obcych, planował opanować również polski. Zaprzestał w końcu starań, uznając, ze jest on bardzo trudny. Prawdopodobnie z zestawem SITA dałby sobie radę. My mamy już ten etap za sobą.

 

Autor: Dorota Hubert, ekspert firmy SITA

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: