Ferie na kredyt

mwymn  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zimą wydajemy więcej. Wiąże się to ze wzrostem rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Do tego dochodzą świąteczne wydatki – zakup prezentów, świątecznych ozdób, czy też przygotowanie uroczystej kolacji dla całej rodziny. Kolejne koszty niesie ze sobą okres karnawałowy i wyjazdy na ferie, na które zwykle nie starcza już pieniędzy. Profi Credit zapytało Polaków o to, jak radzą sobie z organizacją zimowego wypoczynku. 

Zimowy relaks

Dla biur podróży poza sezonem wakacyjnym, okresem wzmożonej pracy jest czas od Świąt Bożego Narodzenia do zakończenia ferii zimowych. Wyjeżdżamy wtedy chętnie w ciepłe kraje – szukamy słońca, którego w naszym klimacie w pierwszych miesiącach roku jest tak niewiele. Brakuje nam witaminy D, dlatego popularnością cieszą się kurorty m.in. Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Z drugiej jednak strony nie brakuje miłośników nart, którzy wybierają zarówno polskie kurorty jak i te, zlokalizowane w Austrii, Francji czy we Włoszech. Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności portfela. W przypadku ludzi bezdzietnych lub mających starsze potomstwo, które nie wymaga opieki, wyjazd w okresie ferii zimowych jest kwestią świadomego wyboru. Dlatego coraz więcej takich osób przekłada tego typu podróże na inny termin, w którym stoki nie są tak obłożone. Zwłaszcza, że ceny wypoczynku poza sezonem są zdecydowanie niższe. Koszty mają tu spore znaczenie, bowiem 40% osób bezdzietnych zadeklarowało w badaniach przeprowadzonych przez Profi Credit Polska S.A., iż nie decyduje się na wyjazd podczas ferii zimowych właśnie ze względu na brak funduszy.

Przerwa w szkole

Ferie zimowe szczególnie obciążają portfele rodziców. Przerwa szkolna narzuca specyficzny rytm domowy. Dzieciom należy zorganizować czas, co niewątpliwie wiąże się z kolejnymi wydatkami. Część osób decyduje się na wysłanie podopiecznych na zorganizowane wyjazdy, inni mimo wielkich starań muszą posiłkować się czy to wysłaniem dzieci do rodziny, czy to spędzeniem urlopu wraz z nimi w domu.

Wyniki naszych badań pokazały, że ponad 31% rodziców ma nie lada problem ze sfinansowaniem wyjazdów zimowych dla swoich dzieci.  22% regularnie odkłada na ten cel gotówkę, jednak blisko połowa z nich wyraziła potrzebę dodatkowego zaciągnięcia pożyczki, która miałaby być pomocą w zorganizowaniu wypoczynku dla rodziny, czy też dla samych dzieci w przypadku osób o niższym statusie majątkowym – komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Polska S.A.

Z tych samych badań możemy się dowiedzieć, że zdecydowana większość Polaków na wyjazdy zimowe przeznacza nie więcej niż 1000 zł. Wśród respondentów niespełna 5% deklarowało, iż wydaje na ten cel kwotę pomiędzy 3000 a 5000 zł, z zastrzeżeniem że część tych kosztów pokryje z zapożyczonych środków.

Wyjechać czy nie?

Moda na aktywne spędzanie czasu wolnego jest coraz bardziej dostrzegalna. Prym wiodą wciąż wyjazdy wakacyjne, ale okres zimowy ma swoich zwolenników. Chętniej wysyłamy nasze dzieci na wszelkiego rodzaju kolonie i obozy, ale sami także lubimy podróżować. Będąc osobą bezdzietną żyjemy szybciej, instensywniej, bardziej samolubnie, ale często brak nam przez to czasu i nierzadko funduszy na podróżowanie. Wolimy sobie odmówić wyjazdu, by nie nadywyrężać budżetu tego typu wydatkami. Widać to szczególnie wśród młodych osób, które to dopiero zaczynają tak naprawdę dorosłe życie – pojawia się perspektywa kupna mieszkania czy samochodu, a wypoczynek schodzi na dalszy plan. Po założeniu rodziny wiele się smienia, jesteśmy bardziej stateczni i niejako zobowiązani do zorganizowania zajęć dzieciom, zwłaszcza w czasie wolnym od przedszkola i szkoły. Wraz z nadejściem potomstwa pojawiają się liczne wydatki, więc wtedy prędzej sięgamy po dodatkowe fundusze, nie tylko na uregulowanie tych codziennych zobowiązań, ale jak deklarują respondenci także i na zimowy wypoczynek.

Decydując się na podróże zawsze winniśmy zastanowić się nad zasobami naszego portfela. Pożyczanie gotówki nie jest w tym przypadku niczym złym. Ważne jednak, by podejść do tego rozsądnie i nie zadłużyć się nad wyrost. Może okazać się, że świetny humor i pozytywna energia prysną tuż po powrocie, gdy przyjdzie nam spłacić zadłużenie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady