Jak wyrobić numer NIP?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

NIP to dziesięciocyfrowy kod służący do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Kwestie nadawania Numeru Identyfikacji Podatkowej reguluje Ustawa z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zwana dalej ustawą o NIP.

Nadanie numeru NIP następuje w drodze decyzji wydanej przez naczelnika Urzędu Skarbowego. Aby uzyskać NIP należy złożyć odpowiednie zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Formularze zgłoszeń dostępne są w Urzędach Skarbowych lub na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Rodzaje formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych/zgłoszeń aktualizacyjnych:

  • NIP-1 przeznaczony jest dla osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą w wyjątkiem tych, wykonujących działalność w formie uczestniczenia w spółkach cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych lub komandytowo-akcyjnych.
  • NIP-2 przeznaczony jest dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących podatnikiem lub płatnikiem podatków lub płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.
  • NIP-3 przeznaczony jest dla osób fizycznych, które:
  1. nie prowadzą działalności gospodarczej;
  2. są wspólnikami spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych lub komandytowo-akcyjnych, ale poza uczestnictwem w tych spółkach nie prowadzą żadnej innej działalności gospodarczej;
  3. są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, nie będąc jednocześnie podatnikami.

Z ustawowego obowiązku jednokrotnego składania zgłoszenia identyfikacyjnego wynika zasada mówiąca, że dany podmiot nie może posiadać więcej niż jeden numer NIP.

Uzyskanie numeru NIP przez podatnika, który nie ma ukończonych 18 lat jest możliwe po złożeniu zgłoszenia za pośrednictwem osoby reprezentującej, którą jest rodzic lub opiekun prawny ustanowiony przez sąd. Pełnomocnik jest zobligowany umieścić swój podpis w odpowiedniej rubryce formularza NIP-3.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem a w szczególności: odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, umowy spółki, dokumenty potwierdzające uprawnienie do korzystania z lokalu bądź nieruchomości, w których znajduje się siedziba firmy oraz zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.

Zgłoszenie identyfikacyjne może również złożyć pełnomocnik lub kurator sądowy. Należy wówczas dołączyć do zgłoszenia uwierzytelnioną lub poświadczoną urzędowo kopię pełnomocnictwa bądź postanowienia sądu. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa tylko w celu dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, dołącza się oryginał pełnomocnictwa.

Decyzja o nadaniu numeru NIP wygasa z mocy prawa w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady