Na czym polega leasing?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Leasing to nowoczesna i efektywna forma dzierżawy danego obiektu. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa to lease i oznacza "wynająć"/"wydzierżawić"; według definicji zawartej w Kodeksie Cywilnym jest to stosunek cywilnoprawny. 

W umowie leasingowej jedna ze stron - finansujący (leasingodawca), przekazuje drugiej stronie - korzystającemu (leasingobiorcy), prawa. Dotyczą one użytkowania wskazanego obiektu, np.: samochodu. Leasingodawcą jest zazwyczaj wyspecjalizowana firma finansowa lub podmiot świadczący usługi inwestycyjne, powołany poprzez bank. Leasingobiorca natomiast to osoba korzystająca z przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie; najczęściej jest to przedsiębiorca, nieco rzadziej osoba fizyczna. W umowie leasingowej określany jest również dokładny czas, w którym można z danej rzeczy korzystać.

Leasingobiorca spłaca ustalone przez leasingodawcę raty, zwane ratami leasingowymi. Po całkowitym ich spłaceniu i wykupieniu leasingowego obiektu, korzystający z leasingu staje się jego prawnym właścicielem.

Przedmiotem leasingu mogą być:

  • Obiekty konsumpcyjne - przedmioty wykorzystywane w codziennym życiu, z wyjątkiem maszyn produkcyjnych oraz innych zarobkowych i inwestycyjnych form przedmiotów - liczy się konsumpcja a nie chęć zarabiania;
  • Obiekty inwestycyjne - maszyny produkcyjne a także inne inwestycje, np.: grunty - inwestycja która będzie zarabiała na spłatę rat leasingowych;
  • Nieruchomości - m.in.: budynki handlowe i usługowe, magazyny i hale produkcyjne, centra logistyczne, salony samochodowe, sieci hoteli, szpitale.

Rodzaje leasingu

Leasing finansowy (kapitałowy) polega na oddaniu obiektu w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, ale amortyzuje go leasingobiorca; przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie. Firma zwiększa wartość swojego majątku, nie ponosząc dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy, a zwiększona forma amortyzacji pozwala regulować jej koszty i dochody. Leasing finansowy zawiera klauzulę opcji na sprzedaż przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu umowy, tzn. że leasingobiorca ma prawo wykupić leasingowaną rzecz. Występuje tu pewne podobieństwo do tradycyjnego kredytu, jednak przedmiotem pożyczki jest w tym wypadku środek trwały a nie gotówka. Rata leasingowa podzielona jest na część kapitałową, która traktowana jest jak kapitał przy operacji kredytowej (obniża zysk po opodatkowaniu u korzystającego z leasingu) oraz część odsetkową stanowiącą koszt uzyskania przychodu u leasingobiorcy. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry za cały okres trwania umowy leasingu.

Leasing operacyjny (usługowy) polega na czasowym (krótszym niż okres normatywnego zużycia leasingowanego obiektu) przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Raty leasingowe stanowią dla korzystającego z leasingu koszt uzyskania przychodu, ale przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji. W umowie leasingobiorca może mieć zagwarantowane prawo zakupu przedmiotu leasingowanego po zakończeniu umowy, za określoną z góry wartość końcową powiększoną o podatek od towarów i usług - VAT.

Leasing zwrotny występuje wówczas gdy przedsiębiorca nie posiada potrzebnej gotówki, ale za to dysponuje licznymi środkami trwałymi. Może wtedy oddać ich część firmie leasingowej w zamian za gotówkę i wziąć te środki w leasing. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje jednorazowy zastrzyk gotówki.

Ze względu na liczbę stron biorących udział w transakcji leasingowej wyróżnia się:

  • leasing bezpośredni - w przypadku gdy producent zawiera umowę bezpośrednio z użytkownikiem,
  • leasing pośredni - jeśli w transakcji uczestniczą więcej niż dwie strony, tzn. między producentem a użytkownikiem występuje wyspecjalizowana firma leasingowa.

Do najważniejszych zalet leasingu należą:

  • Uproszczone procedury;
  • Elastyczność finansowania inwestycji;
  • Zabezpieczenie płatności;
  • Dostęp do nowoczesnych technologii bez konieczności angażowania własnych środków finansowych.

Na polskim rynku działa wiele firm leasingowych i każda z nich charakteryzuje się odmiennymi parametrami umów.

Przed wyborem umowy leasingowej należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na:

  • doświadczenie w działalności na polskim rynku,
  • ostatnie dostępne dane finansowe,
  • liczbę zawartych oraz zakończonych transakcji.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 9 grudnia 2000 roku zmieniająca Kodeks Cywilny (art. 709 Kodeksu Cywilnego, Dz.U. Nr 74, poz. 857).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.