W jakiej walucie wziąć kredyt mieszkaniowy?

rbrys  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Idealnie kredyt mieszkaniowy należy brać w walucie, w której się zarabia!  W ten sposób ryzyko jest najmniejsze, ale nie oznacza to, że kredyt jest najtańszy.

Kredyty walutowe stanowią atrakcyjną alternatywe dla kredytów złotówkowych, ponieważ stopy procentowe (od których w głównej mierze zależy oprocentowanie kredytów)  w różnych krajach są różne. W ten sposób oprocentowanie kredytów branych w innych walutach może być znacząco niższe, a w konsekwencji oznacza to tańszy kredyt, o wiele niższe raty do spłaty, większą zdolność kredytową.

Stąd dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszyły się kredyty denominowane we franku szwajcarskim - dzięki bardzo niskim stopom procentowym możliwe było otrzymanie kredytu oprocentowanego mniej niż 2% w skali roku, podczas gdy kredyty złotówkowe oprocentowane były w okolicach 5-6%.

W takim razie w czym problem?

Spread walutowy

Bank wypłaca nam środki w polskich złotych i oblicza wysokość pożyczki w walucie obcej wg kursu kupna danej waluty. Wszystkie raty obliczane są w obcej walucie - spłacamy je w złotówkach po przeliczeniu raty po kursie ... sprzedaży waluty. Oznacza to, że już na wejściu tracimy różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty (różnica ta nazywana jest spreadem). Kursy te są wyznaczane indywidualnie przez każdy bank w oparciu o kursy średnie walut publikowane przez NBP - warto zwrócić uwagę na fakt, że różnice potrafią być naprawdę spore i dobrze wybrać jest bank w którym spread jest relatywnie najniższy.

Ryzyko kursu walutowego

To o czym łatwo można zapomnieć, to że wysokość spłacanych przez nas rat zależy od kursu waluty w której zaciągnęliśmy kredyt. Kursy walut ulegają wahaniom i zależą od bardzo wielu czynników, których nie da się do końca przewidzieć. Wahania mogą być naprawdę spore o czym słono mogli się przekonać kredytobiorcy skuszeni kilka lat temu na kredyty denominowane w euro - często po paru latach spłaty okazywało się, że ich kredyt zamiast zmaleć potrafił znacznie urosnąć.

Trzeba zdać sobie sprawę, że wzrost kursu danej waluty w stosunku do PLN oznacza tym większy wzrost naszego zadłużenia w stosunku do banku (większy, bo spread też rośnie).

Co w takim razie wybrać?

Kredyt w złotówkach zapewnia bardziej przewidywalną spłatę kredytu, ale na obecne warunki droższą niż w przypadku kredytu denominowanego np. we franku szwajcarskim. Łatwiej jest przewidzieć poziom inflacji i stóp procentowych w Polsce niż analizować czynniki jakie mogą wpłynąć na podwyżki stóp w innych krajach czy też wahania kursów walutowych.

Z kredytem walutowym możemy jednak naprawdę sporo zaoszczędzić i kontrolować na bieżąco ryzyko. Przy braku poważniejszych zawirowań nie powinniśmy być narażeni na poważniejsze wahania kursu waluty. Kurs walut zazwyczaj nie skacze o 20% w ciągu dnia, tak więc obserwując na bieżąco sytuację na rynku powinniśmy być w stanie odpowiednio wcześniej zareagować. Większość banków oferuje obecnie możliwość darmowego przewalutowania kredytu i przeczuwając najgorsze można zmienić walutę na PLN (aczkolwiek czasami może być na to za późno).

Polecane strony

Kredyty mieszkaniowe
Kredyty mieszkaniowe oferowane przez mBank, Multibank, GE Money Bank, BPH, PKO BP, Millenium i inne
Bankier.pl - Waluty
kursy wault, komentarze, analizy i prognozy dotyczące walut w serwisie finansowym Bankier.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady