Jak pożyczać pieniądze od przyjaciół i rodziny

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Czasami sytuacja finansowa zmusza nas do poszukiwania pożyczki wśród znajomych i rodziny. Jak pożyczać, żeby nie zniszczyć wieloletnich przyjaźni i relacji w rodzinie?

Pożyczanie pieniędzy

1. Pożyczaj od znajomych tylko wtedy kiedy musisz

To podstawowa zasada, która sprowadza się do dwóch kwestii. Po pierwsze: pożyczaj pieniądze tylko na rzeczywiście bardzo ważne niezbędne wydatki. 

Po drugie: wcześniej rozważ pożyczkę z banku. Jeżeli kierujesz się prostą oszczędnością dla swojego portfela to powinieneś zdawać sobie sprawę, że robisz to na koszt osoby, od której pożyczasz pieniądze - bo te pieniądze mogłyby zostać zainwestowane i to bez ponoszenia ryzyka. Sprawdź wcześniej ofertę pożyczek gotówkowych i linii kredytowych w bankach - otrzymanie pożyczki nie jest takie skomplikowane i kosztowne, a często możesz to zrobić przez telefon lub internet bez wychodzenia z domu. Obecnie możliwości jest bardzo wiele i oprócz kredytów bankowych, linii kredytowej w koncie

2. Bądź szczery odnośnie swojej sytuacji finansowej

Jeżeli chcesz od kogoś pożyczyć pieniądze, to nie ukrywaj powodów pożyczki oraz tego jak wygląda Twoja sytuacja finansowa. Pozwól drugiej osobie samodzielnie ocenić ryzyko i podjąć tą decyzję w oparciu o pełne informacje. W ten sposób unikniesz wszelkich niedomówień i spotkasz się z większym zrozumieniem w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą. Zatajenie ważnych informacji zostanie odebrane jako oszustwo, nawet jeżeli spłacisz swój dług. Pamiętaj, że osoba od której pożyczasz ma swoje własne zobowiązania, potrzeby i plany - każdy chce wiedzieć na czym stoi.

3. Zaproponuj oprocentowanie

Jeżeli myślisz, że znajomy pożyczając Tobie pieniądze nie ponosi żadnych kosztów, to jesteś w błędzie.

Po pierwsze, pożyczając Tobie pieniądze ponosi ryzyko, że nigdy nie otrzyma ich z powrotem.

Po drugie, w związku z inflacją pieniądze tracą na swojej wartości: z czasem za te same pieniądze można kupić coraz mniej, 100zł za rok będzie warte mniej, niż 100zł dzisiaj.

Po trzecie, Twój znajomy zamiast pożyczać Tobie pieniądze mógłby je zainwestować i w najgorszym wypadku zarobić tyle, ile oferują zwykłe lokaty bankowe - co w dodatku jest znacznie bezpieczniejsze, niż pożyczanie Tobie pieniędzy.

W związku z tym powinieneś wyjść z propozycją, która będzie nie gorsza niż przeciętne oprocentowanie na lokatach, jakie możesz sprawdzić chociażbt przeglądając oferty lokat bankowych. Żeby uniknąć nieporozumień przy obliczaniu odsetek możesz ustalić konkretne kwoty, albo dokładnie ustalić w jaki sposób będzie to obliczane. Żeby obliczyć przykładowe odsetki przy dowolnej kwocie i okresie czasu możesz skorzystać z kalkulatora lokat na Poradopedia.pl.

Niewykluczone, że Twój znajomy nie będzie chciał słyszeć o odsetkach i będzie oczekiwał zwrotu takiej samej kwoty, jaką Tobie pożyczył - pozostaw to jednak decyzji drugiej strony już po zaproponowaniu odsetek.

4. Zaoferuj spisanie oświadczenia lub umowy

Podpisane przez Ciebie oświadczenie lub umowa to coś, co sam powinieneś zaproponować niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy członka Twojej rodziny, przyjaciela czy dalszego znajomego. Tak wypada, bo umowy są na wypadek problemów, a takie też mogą wystąpić i da to drugiej stronie większe poczucie bezpieczeństwa.

Jest to jedyny sposób na jasne sformułowanie zasad i terminów spłaty, uzgodnionego oprocentowania i ewentualnych kar na wypadek, gdyby spłata miała się przedłużyć. Unikniecie w ten sposób niepotrzebnych nieporozumień i innego rozumienia ustaleń w późniejszym czasie. Na wypadek ewentualnych problemów ze spłatą, osoba która pożyczyła Tobie pieniądze będzie także mniej obawiała się o odzyskanie swoich pieniędzy, bo w ostateczności będzie mogła posłużyć się spisanym dokumentem, ale przede wszystkim będzie przekonana, że nie będziesz próbował uciekać od odpowiedzialności i będziesz zdeterminowany do spłaty zobowiązania wcześniej lub później.

5. Spłacaj na czas

Jak już pożyczysz pieniądze to powinieneś wykazać się nie gorszą sumiennością w spłacie niż w przypadku spłaty pożyczki bankowej. Jeżeli sytuacja pozwala Ci spłacić pożyczkę wcześniej, to zrób to - tym bardziej, jeżeli dostałeś te pieniądze bez oprocentowania.

6. Pamiętaj o podatku

W zależności od kwoty pożyczki oraz pokrewieństwa prywatne pożyczki są w Polsce opodatkowane, a kara z Urzędu Skarbowego może sięgać nawet 20% pożyczonej kwoty. Wszystkie obowiązki związane z podatkiem od pożyczki leżą po stronie pożyczkobiorcy. Jeżeli pożyczasz więcej niż 5000zł - sprawdź dokładnie aktualne zasady i stawki podatku.

7. Rozmawiaj i nie uciekaj od odpowiedzialności

Jeżeli popadniesz w tarapaty i będziesz miał problemy ze spłatą to nie unikaj swojego pożyczkodawcy. Jak to już było wspomniane wcześniej: bądź szczery na temat swojej sytuacji finansowej. Zastanów się jak wygląda sytuacja i przygotuj propozycję, która będzie zawierała konkretne terminy i kwoty, przeproś, wyjaśnij co się dzieje. Niewykluczone, że podczas rozmowy pojawią się emocje, ale udawanie, że nic się nie stało tylko pogorszy sytuację. Unikanie znajomego lub członka rodziny może być bardzo trudne i istotnie skomplikować Twoje życie, druga strona nabiera w ten sposób jeszcze większych obaw, czy kiedykolwiek zobaczy swoje pieniądze z powrotem - tak więc dochodzi jeszcze więcej nerwów i mogą pojawić się pewne przykre w skutkach działania.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady