Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wrocław to historyczna stolica Śląska - jedno z najstarszych, największych i najpiękniejszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry. Znajduje się tu wiele miejsc i zabytków godnych uwagi każdego turysty.

Stare Miasto

To najstarsza część lewobrzeżnego Wrocławia. Do najważniejszych obiektów architektonicznych należą:

  • Ratusz;
  • Kościoły parafialne: św. Wojciecha, św. Marii Magdaleny, św. Elżbiety, św. Barbary, św. Krzysztofa;
  • Zespoły klasztorne: św. Wincentego, św. Klary i św. Jadwigi, św. Macieja, św. Stanisława, św. Doroty oraz św. Wacława, św. Antoniego, św. Katarzyny;
  • Rezydencje władców: Pałac królewski, kościół Opatrzności Bożej, Synagoga pod Białym Bocianem;
  • Obiekty handlu i rzemiosła: Wielkie Jatki;
  • Obiekty użyteczności publicznej: Opera Dolnośląska, Nowa Giełda, Nowy Ratusz, Biblioteka Uniwersytecka;
  • Obiekty handlowe: Hala Targowa.

Ostrów Tumski

To najstarsza zabytkowa dzielnica Wrocławia, powstała na obszarze dogodnych przepraw wodno-handlowych. Wspaniałe kościoły to główna atrakcja turystyczna Ostrowa Tumskiego. Są one pozostałością po funkcji, jaką ta dzielnica pełniła w zamierzchłych czasach, gdy stanowiła jeszcze siedzibę biskupią. Najważniejszą budowlą Ostrowa jest przez wieki rozbudowywana gotycka Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Jatki Wrocławskie

Piękny i często odwiedzany przez turystów zakątek Wrocławia, a raczej jego malownicza ulica. Z wyglądu i niepowtarzalnego klimatu przypomina włoską Toskanię. Początkowo handlowano tutaj mięsem, dzisiaj Jatki pełnią funkcję domów mieszkalnych, a część lokali przeznaczono na sklepy z materiałami tkackimi, malarskimi i papierniczymi. Na Jatkach znajduje się również awangardowy "Klub artystów", w którym inicjowanie działań organizacyjno-kulturalnych i duchową opiekę sprawuje Stanisław Wolski. Siedzinę swoich galerii sztuk oraz pracowni artystycznych mają tutaj znani wrocławscy artyści.

Hala Stulecia

Jedno z ważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku. Pawilon Czterech Kopuł wraz ze stawem otoczonym Pergolą, Ogrodem Japońskim i Ogrodem Zoologicznym tworzy idealne miejsce na wypoczynek. W Hali Stulecia odbywały się koncerty muzyczne takich sław jak: Joe Cocker, Leonard Cohen, Paco De Lucia czy Iron Maiden. Od wielu lat organizowane są tutaj przedstawienia Opery Wrocławskiej, a także różnorodne imprezy targowe i wystawy. Oprócz wspomnianych wcześniej najważniejszych obiektów znajdujących się bezpośrednio w sąsiedztwie Hali, wymienić należy również: Park Szczytnicki oraz 96-metrową stalową Iglicę.

Panorama Racławicka

Muzeum sztuki we Wrocławiu eksponuje cykloramiczny obraz, namalowany w latach 1893-1894. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami - jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej i zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi. Obok Panoramy siedmiogrodzkiej, "Golgoty" oraz "Męczeństwa Chrześcijan w Cyrku Nerona" jest to jedna z czterech XIX wiecznych panoram namalowanych pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Wielka Wyspa

Została utworzona poprzez oddzielające je od reszty Wrocławia rzeki i kanały: koryto Odry z południowej strony Wyspy, starą Odrę od zachodniej strony oraz kanały: Żeglugowy i Powodziowy od strony północnej i wschodniej. Wyspa posiada wiele obiektów rekreacyjnych, m.in.: ZOO, Halę Stulecia czy Stadion Olimpijski. Choć nie figuruje w spisie dzielnic miasta, a jest zbyt duża by uznano ją za osiedle, ze względu na usytuowanie władze miasta traktują ją jako osobną część Wrocławia.

Wyspa Słodowa

Znajduje się w centrum miasta i jest niezwykłą jego częścią. Bogato rozwinięta zieleń na wyspie sprawia, że można poczuć się tak jak w ogrodzie botanicznym. Z Wyspy rozciąga się wspaniały obraz Wrocławia. Ciekawym elementem wyspy są mosty łączące je ze "stałym lądem".

Park Leśnicki

Znajduje się w zachodniej części Wrocławia, nad rzeką Bystrzycą. Jest to miejsce idealne na wypoczynek dla całej rodziny, szczególnie że obok znajduje się Centrum Kultury Zamek, w którym niemal bez przerwy organizowane są imprezy dla dzieci i młodzieży: koncerty, spektakle teatralne, widowiska, prezentacje, spotkania, konferencje i wystawy. Przy Centrum działają różne stałe sekcje, m.in.: pracownia modelarska, pracownia plastyczna dla dzieci i dorosłych, nauka gry na akordeonie, pracownia ceramiki, warsztaty teatralne i filmowe, nauka gry na gitarze i pianinie, pracownia kostiumu, balet, związek emerytów i rencistów. Centrum Kultury zajmuje się również rozpowszechnianiem amatorskiego ruchu artystycznego, w tym kabaretów i chórów. Zamek oferuje także różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne.

Ogród Japoński

To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród stanowiący żywy fragment japońskiej kultury. Prowadzi do niego ogromna drewniana brama wejściowa, skąd można przejść do drewnianego mostu nad stawem. Ogród posiada również boczną bramę wejściową oraz pawilon herbaciany i altanę wypoczynkową, skąd można podziwiać egzotyczne krajobrazy. Centralną część Ogrodu stanowią dwie kaskady wodne oraz łączący je staw. Przy bramie głównej oraz w pawilonie herbacianym stoją piękne kamienne misy na wodę do obmywania rąk, zaopatrzone w bambusowo-drewniane czapki. Na wyspie i w kilku innych ciekawych punktach Ogrodu ustawiono oryginalne japońskie kamienne latarnie.

Ogród Zoologiczny

Obecnie jest to najstarsze i największe pod względem ilości gatunków zwierząt ZOO w Polsce. Ponad 7 tysięcy zwierząt należących do 560 gatunków zamieszkuje teren liczący blisko 33 ha. Ogród znajduje się na tzw. Wielkiej Wyspie obok Hali Stulecia.

Wrocławskie Krasnoludki

Po raz pierwszy pojawiły się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i nie było to przypadkowe wydarzenie. Namalowano je bowiem na plamach, które zakrywały nielegalne napisy. W ten sposób twórcy Krasnali chcieli pokazać, co tak naprawdę myślą o ocenzurowaniu wypowiedzi w Polsce. Znane z dzisiejszego wizerunku Wrocławia są pod opieką Papy Krasnala, które pomnik stoi na ulicy Świdnickiej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady