Dlaczego nikt Ciebie nie słucha

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Czy czasami masz wrażenie, że nikt Ciebie nie słucha? Rozmawiasz z kimś i masz wrażenie, że myśli Twojego rozmówcy błądzą gdzieś indziej? Sprawdź, czy powód nie leży po Twojej stronie i co możesz zrobić, aby inni bardziej uważnie słuchali tego, co masz do powiedzenia.

1. Upewnij się, że sam jesteś dobrym słuchaczem

Masz wrażenie, że inni Ciebie nie słuchają? Powód może być bardzo prosty - możliwe, że Ty zachowujesz się podobnie. Komunikacja jest wielostronnym procesem i jeżeli nie słuchasz aktywnie innych, ludzie w Twoim otoczeniu przestają mieć ochotę i nie czują się zobligowani do słuchania Ciebie. Zacznij aktywnie słuchać innych, a z pewnością spotkasz się z wzajemnością.

2. Nie przerywaj

Przerywanie wypowiedzi Twoich rozmówców nie tylko ich rozprasza, ale może też ich urazić - w ten sposób trudno zyskać aktywnych i pozytywnie nastawionych do Ciebie słuchaczy.

3. Nie bądź gadułą

Nie rozkręcaj się za bardzo i postaraj się nie mówić przesadnie zbyt dużo - daj szansę wypowiedzieć się także innym osobom. Jeżel będziesz cały czas mówił i często się powtarzał to szybko zanudzisz wszystkich wokół i stracisz ich uwagę.

4. Nie marudź

Uważaj z narzekaniem i użalaniem się - nikt nie lubi słuchać marudzenia i wszyscy zaczną Ciebie unikać. Postaraj się także nie być jednym z tych negatywnie nastawionych do wszystkiego - nikt nie lubi zadawać się z marudami i pesymistami oraz wysłuchiwać ich narzekań!

5. Nie skupiaj się tylko na sobie i swoich sprawach

Nie rozmawiaj w taki sposób, jakby cały świat kręcił się wokół Ciebie - wykaż trochę empatii i zainteresowania innymi.

6. Zwracaj uwagę co mówisz i jakie ma to znaczenie

Czy zawsze zastanawiasz się nad tym co masz do powiedzenia i czy masz dostateczną wiedzę w tym temacie? Czy to co mówisz ma jakiekolwiek znaczenie dla Twoich rozmówców? Czasami lepiej nic nie mówić, niż opowiadać głupoty, albo zanudzać innych nic nie znaczącymi informacjami.

7. Trzymaj się sedna

Czy podczas swoich wypowiedzi nie oddalasz się zbytnio od głównego wątku? Czy mówiąc w pośpiechu nie zaczynasz używać zbyt wielu "wypełniaczy" w postaci słów takich jak "po prostu", "tak jakby" i innych? Mów w taki sposób, aby można było łatwo podążać za tokiem Twojej wypowiedzi i nie tracić wątku!

8. Twoje słowa muszą iść w parze z czynami

Nikt nie będzie zwracał uwagi na to co masz do powiedzenia, jeżeli nie będziesz postępował zgodnie z tym co mówisz. Dotyczy to także sytuacji, w której poprzestajesz tylko na mówieniu, a nie podejmujesz żadnych działań. Spraw, aby Twoje czyny potwierdzały Twoje słowa!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady