Jak przeprosić we właściwy sposób

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wszyscy popełniamy błędy i zdarza nam się urazić lub skrzywdzić innych. Trzeba umieć przyznać się do błędu i ... przeprosić. Przeprosiny wydają się banalną czynnością, a jednak często nie odnoszą oczekiwanego efektu. Jak powinny wyglądać przeprosiny?

Skuteczeczne przeprosiny powinny zawierać cztery kluczowe elementy:

  1. Uznanie swojej winy 
  2. Wyjaśnienie
  3. Wyrażenie żalu
  4. Naprawę wyrządzonej szkody

Nie wszystkie przeprosiny wymagają wszystkich czterech elementów - np. nie zawsze możliwe jest naprawienie wyrządzonej szkody, ale w większości wypadków nie  powinieneś pomijać pierwszych trzech. Kiepskie przeprosiny mogą zostać bardzo źle odebrane - jako nieszczere, albo spowodowują jeszcze większą urazę.

1. Uznanie swojej winy

Postaw sprawę jasno, że stało się coś złego i że to Ty jesteś za to odpowiedzialny. Powinieneś zrobić to w taki sposób, aby pokazać, że rozumiesz co się stało i jaką krzywdę wyrządziłeś drugiej osobie. Uważaj jednak, na typowe błędy jakie możesz w tym względzie popełnić:

  • mówienie w taki sposób, jakbyś nie wiedział za co dokładnie przepraszasz ("przepraszam, za wszystko, co mogło Was urazić"; "cokolwiek zrobiłem źle, jest mi przykro");
  • rozmazywanie osobistej odpowiedzialności poprzez używanie strony biernej, np. "zostało to źle powiedziane" zamiast "źle to powiedziałem";
  • robienie przeprosin warunkowymi, np. "jeżeli czymś Ciebie uraziłem, to przepraszam";
  • kwestionowanie szkód lub też ich umniejszanie.

2. Wyjaśnienie

Dobre przeprosiny powinny zawierać wytłumaczenie Twojego postępowania. Dobrze jest np. powiedzieć, że nie miałeś zamiaru nikogo urazić, nie byłot o nic osobistego oraz zapewnić, że nie powtórzy się to w przyszłości. Czasami trudno może być wyjaśnić motywy działania czy też co siedziało w naszej głowie i zamiast brnąć lepiej po prostu powiedzieć "nie ma usprawiedliwienia dla tego co zrobiłem".

3. Wyrażenie żalu

Wyrażenie żalu, pokory i skruchy jest bardzo istotne - okazujesz w ten sposób swoje uczucia i zrozumienie dla uczuć pokrzywdzonego.

4. Naprawa wyrządzonej szkody

Na koniec wypadałoby naprawić wyrządzone szkody. Nie zawsze możliwe jest cofnięcie zegara i co się stało, to się nie odstanie. Są jednak inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zrekompensować drugiej osobie całą krzywdę. Rekompensata może przyjąć różny charakter w zależności od wyrządzonych krzywd, powinna być jednak proporcjonalna do poniesionych szkód.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady