Jak dobrze wypocząć na urlopie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Po długich miesiącach pracy wreszcie nadszedł czas na wymarzony urlop. Jak wykorzystać ten czas, żeby faktycznie wypocząć? Oto kilka wskazówek.

Wczasy w tropikach

Na samym początku zakoduj sobie w głowie, że odpoczynek Ci się należy i masz do niego święte prawo.

Aby skutecznie zregenerować organizm, powinieneś odpoczywać inaczej, niż pracujesz. Przykładowo, jeśli na co dzień masz styczność z mnóstwem ludzi, na urlopie szukaj odosobnienia - unikaj zatłoczonych miejsc, zwłaszcza z głośną muzyką. Prowadzisz aktywny tryb życia? Na wakacjach zwolnij tempo i pozwól sobie każdego dnia choćby na półgodzinną bezczynność - nawet takie bezproduktywne leżenie na plaży lub w wannie doskonale ładuje akumulatory.

W czasie wakacji powinieneś się ruszać, ale bez przesady - przeciążenie mięśni i stawów jest gorsze od leżenia do góry brzuchem. Dostosuj formę aktywności do własnego temperamentu. Rób to, o czym marzysz i spędzaj czas tak, jak lubisz. Najważniejsze, aby doświadczyć zarazem uczucia rozluźnienia oraz poczucia wzrostu energii witalnej. Najlepszym sposobem osiągnięcia takiego efektu jest umiarkowany wysiłek fizyczny, być może dlatego wiele osób spędza urlop aktywnie: zwiedzając, wędrując po górach, ucząc się nurkowania, itp.

Jeśli lubisz zwiedzać i planujesz wycieczkę po okolicznych zabytkach, postaraj się nie przedobrzyć. Zamiast biegać od muzeum do muzeum czy od pomnika do pomnika z językiem na brodzie, wybierz kilka najciekawszych miejsc i jednocześnie pozwól sobie na odpoczynek - usiądź wygodnie na ławce i obserwuj przechodzących ludzi, delektuj się zapachem kawy z pobliskiego bistro, oddychaj świeżym powietrzem, zjedz solidną porcję lodów - niech to będzie prawdziwa chwila przyjemności.

Rozpieszczaj swój żołądek. Odżywiaj się dobrze, ale staraj się raczej wybierać lekkie posiłki. Unikaj dużej ilości napojów gazowanych oraz alkoholu. Na urlopie każda chwila jest na wagę złota, nie warto więc przesadzać z drinkami a później cierpieć na całodzienny ból głowy.

Wymarzone wakacje to dostateczna ilość snu. Musisz się wysypiać, żeby zregenerować siły, ale tutaj też powinieneś zachować umiar. Zbyt długie spanie jest niezdrowe, wystarczy 6-7 godzin snu każdej doby.

W czasie urlopu zapomnij o siedzeniu przed telewizorem czy komputerem. Pogimnastykuj szare komórki w inny sposób - rozwiązuj krzyżówki; graj w scrabble, szachy, gry strategiczne z rodziną lub przyjaciółmi.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
olga-romanowska | 2020-04-07 16:44
Jedynym sposobem na dobry wypoczynek na urlopie jest niezabieranie ze sobą telefonu. Zarówno tego służbowego jak i prywatnego