Jak zostać pilotem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wysoka odporność na stres, odpowiedzialność, umiejętność logicznego myślenia i prawidłowa ocena sytuacji a także brak przeciwwskazań medycznych to podstawowe warunki umożliwiające wykonywanie zawodu pilota.

Dla jednych pasja i jasno określony cel rozwoju zawodowego, dla drugich po prostu hobby i spełnienie marzeń z dzieciństwa.

Zależnie od rodzaju pilotażu masz do wyboru kilkuletnie studia wyższe lub też prywatne lekcje pilotowania.

Pilotów lotnictwa kształci Politechnika Rzeszowska nadając licencję pilota oraz techniczne wykształcenie z zakresu eksploatacji sprzętu i organizacji ruchu lotniczego. W trakcie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn o specjalności: lotnictwo, trzeba także wybrać odpowiednią specjalizację, np.: pilotaż, awionika, samoloty czy silniki lotnicze.

Szkoła realizuje również szkolenie praktyczne na pilota zawodowego II klasy z uprawnieniami do lotów samolotami wielosilnikowymi. Na V roku studiów odbywają się egzaminy licencyjne. Szkolenie lotnicze kończy się lotami międzynarodowymi.

Absolwenci Politechniki Rzeszowskiej otrzymują tytuł magistra inżyniera o specjalności Lotnictwo i są przygotowani do służby w lotnictwie cywilnym transportowym; mogą również starać się o licencję pilota liniowego transportowego.

Można także zdecydować się na studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Wojsk Powietrznych w Dęblinie, jednak w tym przypadku nauka pilotażu jest ściśle związana z siłami wojskowymi.

Jeśli chodzi o prywatne lekcje pilotażu musisz poszukać odpowiedniej placówki, która zajmuje się tego typu kursami i szkoleniami – są to jednak lekcje bardzo kosztowne. Przed rozpoczęciem kursu powinieneś dostarczyć zaświadczenie lekarskie, zezwalające na uczestnictwo w szkoleniu.

Szkolenie teoretyczne kończy się egzaminem, następnie pod okiem instruktora będziesz uczestniczył w części praktycznej, zasiadając za sterami samolotu. Pozytywne wyniki z egzaminów oraz odpowiednia ilość godzin spędzona w powietrzu, pozwolą Ci uzyskać licencję pilota.

Aby przystąpić do teoretycznego szkolenia na zawodowego pilota należy posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz licencję PPL (A), czyli licencję pilota samolotowego turystycznego. Szkolenie praktyczne mogą przejść osoby, które ukończyły 18 rok życia, posiadają minimum średnie wykształcenie, badania lotniczo-lekarskie I klasy, licencję lotniczą PPL (A) oraz zaświadczenie o ukończeniu teoretycznego szkolenia do uprawnienia CPL (A) lub ATPL (A) - licencję pilota samolotowego liniowego.

Warunki szkolenia do licencji pilota samolotowego turystycznego PPL (A) oraz pilota śmigłowcowego turystycznego PPL (H) są następujące: kandydat musi posiadać wykształcenie co najmniej na poziomie gimnazjum oraz ukończone 16 lat przed przystąpieniem do szkolenia praktycznego. W momencie otrzymania licencji musi ukończyć 17 rok życia. W szkoleniach paralotniowych mogą uczestniczyć osoby 15-letnie, które mają ukończoną szkołę podstawową.

Chętni na szkolenia szybowcowe muszą mieć ukończone 16 lat do momentu rozpoczęcia szkolenia praktycznego, którego termin zostaje ustalany indywidualnie po ukończeniu szkolenia teoretycznego.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~revelka | 2012-09-28 22:26
Bardzo przydatny artykuł dla poszukujących szkolenia na pilota. Mogę polecić szkołę w Modlinie - http://salt.aero, robią szkolenia i A i H o różnym stopniu trudności.