Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik dla najemcy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Niedrogie, dobrze urządzone mieszkanie w świetnej lokalizacji i z szanującym naszą prywatność pomocnym właścicielem - prawdopodobnie zdarza się, ale znaleźć nie jest łatwo. Wynajmując mieszkanie sprawdź dokładnie umowę i samo mieszkanie.

Wynajem mieszkaniaNa początku należy określić, jakiego mieszkania potrzebujemy i na jakie nas stać. Ceny najmów są zróżnicowane pod względem lokalizacji i standardu mieszkania. Oczywiście najdroższe są lokale w prestiżowych dzielnicach, a także apartamenty z pełnym wyposażeniem.

Mieszkania możemy szukać na dwa sposoby - samodzielnie lub z pomocą pośrednika. Jeśli chodzi o pierwszy sposób - możemy zrobić "wywiad" wśród rodziny bądź znajomych, przejrzeć oferty w prasie i w Internecie. Po wybraniu mieszkania powinniśmy sprawdzić jego stan prawny i skontrolować wynajmującego - czy jest to właściciel lokalu czy może osoba przez niego upoważniona. Mamy prawo sprawdzić również dokumenty własności mieszkania, czyli akt notarialny nabycia i aktualny odpis z księgi wieczystej.

Drugi sposób jest o wiele prostszy - pośrednik wyszukuje oferty, sprawdza stan prawny nieruchomości, negocjuje warunki umowy i przekazuje nam mieszkanie. Jedyne co my musimy zrobić, to obejrzeć wyszukane przez niego lokum. Decydując się na to rozwiązanie, najlepiej skorzystać z poleconej agencji pośrednictwa.

Jeśli myślimy, że dbanie o lokal należy do właściciela nieruchomości, to jesteśmy w błędzie. To właśnie my czyli najemcy musimy dbać o właściwy stan techniczny i higieniczno-sanitarny pomieszczeń. Właściciel może nas również obciążyć naprawą i konserwacją podłóg, posadzek, okien i wbudowanych mebli. Naszym obowiązkiem będzie też malowanie, tapetowanie i naprawa uszkodzonych tynków ścian i sufitów.

A może czas na własne mieszkanie? Sprawdź co dla Ciebie jest lepsze: wynajem czy własne mieszkanie?

Umowa najmu mieszkania powinna być skonstruowana tak, by później nie było wątpliwości co do jej zapisów. Jest to bardzo ważne, gdyż dokument ten stanowi podstawę do rozstrzygania ewentualnych sporów.

Prawidłowo sporządzona umowa o wynajem mieszkania powinna zawierać minimum następujące elementy:

  • czas trwania (określony lub nieokreślony),
  • czynsz i inne opłaty (wysokość, termin zapłaty, odsetki za zwłokę),
  • wysokość kaucji i jej przeznaczenie,
  • prawa i obowiązki wynajmującego oraz najmującego mieszkanie,
  • warunki wypowiedzenia.

Nie wszystkie zasady muszą być regulowane umową. Zdarza się, że w niektórych sprawach potrzebna jest dodatkowa zgoda właściciela mieszkania, np.: w przypadku dokonywania ulepszeń w lokalu czy też podnajmu mieszkania lub jego części. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z wynajmującym - to pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady