Praca na mrozie – jakie warunki musi zapewnić pracodawca?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zima i związane z nią trudne warunki atmosferyczne nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki związane z przepisami BHP. Poniżej piszemy, czego możesz wymagać od swojego przełożonego, jeśli wykonujesz pracę w niskich temperaturach.

Praca w zimie - mróz

Praca w pomieszczeniu

W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy - nie może być niższa niż 14 stopni C. Wyjątkiem mogą być miejsca, w których ze względów technologicznych potrzebna jest niższa temperatura, np.: chłodnie. Natomiast w pomieszczeniach biurowych temperatura powietrza nie może być niższa niż 18 stopni C.

Praca na świeżym powietrzu

Pracownicy wykonujący pracę na zewnątrz, w okresie od listopada do marca, powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież chroniącą przed niskimi temperaturami. Taki obowiązek mają przedsiębiorcy, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni C. Osoby pracujące na mrozie powinny dostać od pracodawcy ciepłą odzież i obuwie robocze, m.in.: ocieplane kurtki, rękawiczki, odpowiednie buty.

Pracodawca musi też zapewnić pomieszczenie do ogrzania się dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Miejsca te służą do schronienia się przed opadami atmosferycznymi i umożliwiają ogrzanie się czy zmianę odzieży. Często w takich pomieszczeniach organizowana jest także jadalnia dla pracowników, dlatego powinna panować w nich odpowiednia temperatura, co najmniej 16 stopni C. Dodatkowo, pomieszczenie do ogrzania musi mieć chociaż 8 m2 powierzchni.

Jeśli pracodawca nie może zapewnić pomieszczenia do ogrzania się, powinien przynajmniej zorganizować odpowiednio urządzone źródło ciepła w pobliżu miejsca pracy pracowników. Czasem wystarczy ustawienie koksownika czy piecyka elektrycznego, gazowego lub naftowego o odpowiedniej mocy. Oczywiście wszystko musi odbyć się zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej.

Dodatkowe uprawnienia mają pracownicy zatrudnieni w systemie ciągłym przy pracy na zewnątrz. Pracodawca musi wówczas zapewnić im napoje o odpowiednim rodzaju i temperaturze. Powinny być one dostarczane w takiej ilości, aby każdy zatrudniony mógł z nich skorzystać, zwłaszcza wtedy gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni C. Pracujący wykonujący cięższe prace fizyczne na mrozie mogą liczyć także na bezpłatne posiłki regeneracyjne.

Powyższe zasady dotyczą wszystkich zatrudnionych, nie tylko pracowników. Obowiązują również w stosunku do zleceniobiorców i osób wykonujących pracę na zasadzie samozatrudnienia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~wopd | 2013-11-27 10:07
Witam.
Państwo macie problem w pracodawcami prywatnymi a tymczasem nawet organ który powinien przestrzegać prawa czyli policja łamie je i ma to gdzieś , a mianowicie w policji przy ochronie ambasad każą stać po 8-9 godzin na mrozie i dają tylko 20 min przerwy, dodam ,że przy niektórych rezydencjach czy ambasadach nie ma nawet budki co by się na chwile schować ,a nie mówiąc już o jakimkolwiek ogrzaniu się. Moje pytanie czy Policja może łamać przepisy bhp i tak lekceważyć swoich funkcjonariuszy, dodam jeszcze ,że nawet funkcjonariusze nie maja w niektórych przepadkach dostępu do WC przez te godziny
To sie nazywa poszanowanie

Najnowsze porady