Jak opanować złość?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

To, w jaki sposób reagujemy na pewne sytuacje wynika przede wszystkim z cech naszego charakteru. Przyczyny złości i gniewu mogą być różne, ale można z nimi walczyć. Trzeba nauczyć się panować nad emocjami.

Jak tego dokonać? Oto kilka sposobów:

  1. Zastanów się, co Cię tak naprawdę denerwuje i jakie sytuacje złoszczą najbardziej. Być może po przeczytaniu sporządzonej listy dojdziesz do wniosku, że w większości spraw Twoja złość jest bezpodstawna albo wręcz rozśmieszająca.
  2. Rozmawiając z innymi osobami (chociażby z własnymi dziećmi czy rodzicami) staraj się nie narzucać swojego zdania i być ciągle na „NIE”. Spokojne podejście do tematu i wypracowanie kompromisu może załagodzić nadchodzący wybuch złości. Pomyśl też o tym, że nie zawsze musisz mieć rację w tym co mówisz i robisz.
  3. Usiądź na chwilę w wygodnym fotelu i wycisz swój umysł. Zbawienna okaże się medytacja, dzięki której nauczysz się rozpoznawać dobre emocje wypływające z Twojej głowy.
  4. Zrób kilka ćwiczeń oddychających. Seria 10 głębokich wdechów i wydechów pozwoli Ci się rozluźnić oraz zapanować nad złymi emocjami. Wykonaj też kilka powtórzeń z zamkniętymi oczami.
  5. Po każdym wybuchu złości zapisz sobie takie słowa: „jestem bardzo zły/-a”. W ten sposób będziesz mieć świadomość tego, ile razy w ciągu dnia lub tygodnia byłeś (być może niepotrzebnie) zdenerwowany.
  6. Bądź milszy dla ludzi i częściej się uśmiechaj. Otaczaj się również w miarę możliwości osobami optymistycznie nastawionymi do życia i pozbądź się emocji wywołujących gniew.
  7. Pomyśl sobie o czymś miłym. „Ciepłe” wspomnienia, obrazy, kolory i dźwięki pozwolą Ci odzyskać spokój duszy.
  8. Mów o swoich odczuciach; o tym co Ci przeszkadza i co drażni. Bardzo często zdarza się, że osoba „zaatakowana” naszym gniewem tak naprawdę nie wie o co nam chodzi. Dlatego ważna jest rozmowa i ustalenie jasnych zasad, ale w sposób dyplomatyczny (bez złości i agresji).
  9. Od czasu do czasu pomyśl tylko i wyłącznie o sobie i swoich potrzebach. Praca, wychowywanie dzieci i cały dom na Twojej głowie to oczywiste przyczyny częstego zdenerwowania. Zafunduj sobie chwile relaksu, które poprawią Ci nastrój i sprawią przyjemność.
  10. Każdą sytuację, w której wykazałeś się opanowaniem i uprzejmością zapisz w notesie pod przykładowym hasłem: : „Jestem z siebie dumny/-a, bo panuję nad złymi emocjami”.
  11. Powtarzaj sobie w myślach: „Uspokój się”; „Nic się nie stało”; „Spokojnie, poradzę sobie”; itp.
  12. Unikaj ciemności, która potrafi wywoływać złe emocje i depresyjne nastroje. Jak tylko to możliwe oświetlaj pomieszczenia w których przebywasz i dostarczaj światła mrocznym stronom swojego umysłu.
  13. Jeśli czujesz narastającą złość, po prostu urwij rozmowę (zmień temat na przyjemniejszy) albo wyjdź z pomieszczenia, w którym dyskusja miała miejsce i staraj się za wszelką cenę uspokoić.
  14. Pozwól sobie pomóc. Być może masz jakieś problemy, o których nie wie nawet najbliższa rodzina. Rozmawiaj z partnerem, dziećmi, rodzicami o swoich obawach i korzystaj z ich wsparcia.
  15. Zwróć się do lekarza specjalisty, np.: psychologa. Profesjonalna pomoc jest nieoceniona w obiektywnej ocenie problemu i pokonywaniu własnych trudności.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~xxx | 2014-01-04 08:48
do kitu te rady