Jak wyleczyć się z kompleksów?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Chyba każdy z nas ma kompleksy. Budowa ciała, charakter, sposób bycia - nawet niewielki problem (brak talii, nieśmiałość czy brak poczucia humoru) może zacząć utrudniać normalne funkcjonowanie.

Istnieje wiele metod pozbywania się kompleksów, jednak w przypadku tych największych jedynym rozwiązaniem jest akceptacja wad. Powinniśmy sobie uświadomić, że nikt nie jest idealny a to, co nas najbardziej razi, dla innych ludzi może być wyjątkowe. Pamiętajmy, że piękno tkwiące w głębi człowieka widać również na zewnątrz i to bez względu na wygląd. Musimy nauczyć się obracać wady w zalety i szukać w sobie atutów, które zapewnią nam solidne poczucie wartości - kiedy zaakceptujemy siebie i otworzymy się na ludzi, Ci będą nas o wiele lepiej postrzegać. Powinniśmy mieć do siebie dystans i od czasu do czasu spojrzeć na swój wygląd lub sposób bycia, z nieco innej perspektywy.

Musimy być świadomi swoich mocnych jak i słabych stron; powinniśmy akceptować swoje ciało i osobowość. Zalety trzeba umieć wykorzystać, a dzięki znajomości swoich wad możemy uniknąć wielu przykryć sytuacji i rozczarowań. Każdą wadę możemy zamaskować zaletą, np.: "Niewiele mówię, ale za to jestem świetnym słuchaczem", "Mam bardzo mały biust, ale za to jakie piękne plecy" - eksponujmy swoje atuty, maskując wady.

Powinniśmy być aktywni fizycznie, częściej się uśmiechać, przebywać z ludźmi (zwłaszcza z tymi, którzy nas potrzebują). Ważne jest posiadanie jakiegoś hobby, odkrywanie pasji, czyli wypełnianie życia treścią, która wzbudza w nas pozytywne emocje i poprawia samoocenę. Kompleksy można pokonać również poprzez afirmacje - na poziomie podświadomości zmienią nasze negatywne przekonania.

Warto ćwiczyć pozbywanie się kompleksów: 

  • Rozejrzyjmy się dookoła siebie. Jeśli otaczamy się wspaniałymi ludźmi, mamy cudownych przyjaciół, to pomyślmy dlaczego tak jest. Przecież gdybyśmy nie byli nic warci, to czy którakolwiek z tych fantastycznych osób chciałaby utrzymywać z nami kontakt;
  • Niech każda z bliskich nam osób odpowie na zadane przez nas pytanie: "Powiedź, za co mnie najbardziej lubisz/cenisz?". Na pewno dużym zaskoczeniem będą dla nas wymienione zalety, które my uważamy za nasze największe wady;
  • Nigdy nie porównujmy się do innych osób, bo każdy z nas jest inny. Nie wszyscy mogą być piękni, mądrzy czy bogaci, ale w każdym człowieku jest coś wyjątkowego - powinniśmy odnaleźć w sobie te najlepsze cechy, których nie mają inni;
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości, powtarzajmy sobie następującą regułkę: "Nie muszę się wszystkim podobać!".

Kompleksy mogą powodować nieśmiałość i brak pewności siebie - izolujemy się od otoczenia, a nawet popadamy w depresję. Często inni ludzi mogą nas (osoby zakompleksione) odbierać w inny sposób niż my sami - zdarza się tak, ponieważ kompleksy są wytworem wyobraźni a u ich podstaw leży niska samoocena. Jeśli bardzo utrudniają nam życie i nie pozwalają prawidłowo funkcjonować, powinniśmy poszukać fachowej pomocy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady