Jak przetrwać święta i nie zwariować?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnych spotkań i obdarowywania się prezentami. Niestety, przedświąteczna gorączka związana z zakupami, wybieraniem upominków dla najbliższych i porządkami w domu, powoduje ogromny stres i zdenerwowanie.

Aby ułatwić sobie życie, tzn. przetrwać święta i zarazem nie zwariować, warto odpowiednio zaplanować:

Zakupy

Najbardziej stresujące są te, robione na ostatnią chwilę. A przecież można bez pośpiechu wybrać prezenty na kilka dni przed świętami, ale też kupić niezbędne artykuły spożywcze i przemysłowe na dzień, dwa przed Wigilią. Warto wcześniej sporządzić sobie listę zakupów, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości finansowe - nie należy kupować rzeczy spoza spisu, ani tym bardziej się nie zapożyczać (lepiej kupić mniej, a zmieścić się w przewidzianym budżecie). Wiele rzeczy można kupić przez Internet, unikając przy tym stania w długich kolejkach. Trzeba jednak to zrobić ze sporym wyprzedzeniem, aby mieć pewność że zamówiony towar dojdzie na czas.

Gotowanie

Z przygotowaniem świątecznych potraw również nie należy czekać do samych świąt. Kilka dni wcześniej można ugotować bigos, a następnie go zamrozić; podobnie z pierogami - farsz można przygotować wcześnie, a dzień przed lub w Wigilię rano zająć się lepieniem pierogów i ich gotowaniem. W przypadku braku zdolności kulinarnych, warto pomyśleć o zakupach gotowych potraw, np.: uszek, pasztecików czy słodkich wypieków.

W święta warto hołdować tradycji i przygotować dania lubiane i doceniane przez wszystkich. Po co eksperymentować z nową potrawą, jeśli nie jest się pewnym jej smaku? Najlepiej oprzeć się na sprawdzonych przepisach, które co roku się udają.

Odpoczynek

W przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia warto zaangażować wszystkich domowników. Nie może być tak, że jedna osoba robi wszystko (kupuje, gotuje, sprząta, itd.), a pozostałe nie robią nic. Młodsze dzieci można poprosić o posprzątanie swojego pokoju; starsze mogą pomóc przy pieczeniu ciast czy ubieraniu choinki. Mężczyzna w domu również powinien znać swoje obowiązki - jeśli nie uczestniczy w pracach domowych, to niech przynajmniej zabierze dzieci na spacer czy sanki.

W tym przedświątecznym ferworze warto również pomyśleć o sobie - planując z wyprzedzeniem zakupy i przygotowywanie potraw, z pewnością znajdzie się czas na chwilę relaksu. Najlepszym sposobem na poprawienie sobie humoru jest gorąca aromatyczna kąpiel albo spacer na świeżym powietrzu.

W święta nie ma obowiązku zasiadania przy suto zastawionym stole. Nic się nie stanie, jeśli zamiast ryby w pięciu wariantach pojawi się jedna, np.: w galarecie. Boże Narodzenie to magiczny czas, w którym bardziej od ilości podanych potraw liczą się chwile spędzone z najbliższymi.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady