Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pierwsze sekundy znajomości mogą na długi czas ukształtować stosunek do poznanej osoby. Co można zrobić, aby to pierwsze wrażenie było jak najlepsze?

Poznanie nowej osoby

Wygląd zewnętrzny

To pierwszy i najbardziej zauważalny element wizerunku. I choć nie szata zdobi człowieka, to jednak uroda, ubiór i sposób poruszania się decydują o tym, jak postrzegają Cię inni. Osoby atrakcyjne są lepiej oceniane i odbierane pozytywnie. Zadbaj o swój wygląd starając się przede wszystkim wyglądać zawsze schludnie i stosownie do sytuacji - z pewnością zyskasz w ten sposób przy poznaniu.

Postawa ciała

To, co sprzyja kreowaniu pozytywnego wizerunku to z pewnością otwarta i promieniująca entuzjazmem postawa oraz uśmiech na twarzy, wyrażający pogodę ducha i życzliwość. Podczas rozmowy z drugim człowiekiem unikaj zamkniętej postawy ciała (np.: zakładanie nogi na nogę, zaciskanie nóg, krzyżowanie ramiona), nadmiernej gestykulacji oraz strojenia min. I pamiętaj: przede wszystkim uśmiech!

Dotyk

Uścisk dłoni jest jedną z najważniejszych form komunikacji. Ten gest może zdradzić, czy jesteś szczery, odważny, godny zaufania, a nawet chory. Najbardziej niekorzystny jest tzw. rybi uścisk - wówczas dłoń jest wiotka, zimna i wilgotna. Równie niesprzyjające jest wyciąganie ręki w taki sposób, aby druga osoba mogła uścisnąć jedynie palce. Zadbaj o to, aby Twoje ręce nie były spocone (nie trzymaj ich w kieszeniach, noś chusteczki) i przywitaj się pełnym umiarkowanym uściskiem jedną ręką

Kontakt wzrokowy

To oznaka szacunku i pewności siebie, ale też chęć porozumienia niewerbalnego. Powinieneś utrzymywać kontakt wzrokowy przez 40-60% czasu trwania rozmowy. Zakłada się, że poniżej 40% czasu Twój rozmówca może poczuć, że go ignorujesz albo coś przed nim ukrywasz. Przekraczając 60% tego czasu będzie odczuwał dyskomfort - zbyt duża pewność siebie może być odebrana jako prowokacja.

Aktywne słuchanie

Do najważniejszych elementów niewerbalnych aktywnego słuchania należą m.in.: uśmiech, potakiwanie, zdziwienie. Razem z elementami werbalnymi (np.: zadawanie pytań, empatia) stanowią obraz tego, jak bardzo jesteś zainteresowany słowami drugiej osoby - przyjemnie bowiem mówi się do kogoś, kto jest zaangażowany w rozmowę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady