Przeklinanie zmniejsza ból


Zdarzyło Ci się rzucić siarczystym przekleństwem w sytuacji nagłego bólu? Badania pokazują, że ma to sporo sensu.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Keele pod przewodnictwem dr Richarda Stephensa przeprowadziła badanie, którego celem było wyjaśnienie dlaczego ludzie często przeklinają w momencie poczucia silnego bólu, np. spowodowanego ukłuciem czy przypadkowym uderzeniem się w palec młotkiem.
Wyniki badania przeprowadzonego na grupie 67 studentów pokazały, że przeklinanie ułatwia zniesienie bólu - umysł koncentruje się na innych sprawch, dzięki czemu uczucie bólu się zmniejsza. Podobny mechanizm działa w przypadku wzmożonego wysiłku, np. w sporcie i w wojsku. Trener zagrzewając swoich podopiecznych krzykiem i przekleństwami, powoduje wzrost agresji i wzmożony wysiłek.
Nie w każdym wypadku przekleństwa działają jednak w ten sam sposób. W przypadku ludzi przesadnie reagujących na negatywne zdarzenia, przeklinanie może prowadzić do odwrotnego efektu i wzmocnienia uczucia bólu.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że inspiracją do całego badania była żona dr Stephensa, która nie przebierała w słowach podczas porodu.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam