Przeklinanie zmniejsza ból

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zdarzyło Ci się rzucić siarczystym przekleństwem w sytuacji nagłego bólu? Badania pokazują, że ma to sporo sensu.

Okrzy z bóluGrupa naukowców z Uniwersytetu Keele pod przewodnictwem dr Richarda Stephensa przeprowadziła badanie, którego celem było wyjaśnienie dlaczego ludzie często przeklinają w momencie poczucia silnego bólu, np. spowodowanego ukłuciem czy przypadkowym uderzeniem się w palec młotkiem.

Wyniki badania przeprowadzonego na grupie 67 studentów pokazały, że przeklinanie ułatwia zniesienie bólu - umysł koncentruje się na innych sprawch, dzięki czemu uczucie bólu się zmniejsza. Podobny mechanizm działa w przypadku wzmożonego wysiłku, np. w sporcie i w wojsku. Trener zagrzewając swoich podopiecznych krzykiem i przekleństwami, powoduje wzrost agresji i wzmożony wysiłek.

Nie w każdym wypadku przekleństwa działają jednak w ten sam sposób. W przypadku ludzi przesadnie reagujących na negatywne zdarzenia, przeklinanie może prowadzić do odwrotnego efektu i wzmocnienia uczucia bólu.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że inspiracją do całego badania była żona dr Stephensa, która nie przebierała w słowach podczas porodu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady