Jak robić przypisy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Przypisy umieszczane są w różnych opracowaniach i tekstach, m.in. w pracach licencjackich i magisterskich, gdzie wskazują pochodzenie, objaśniają i uzupełniają informację. Dowiedz się jakie są zasady i jak stosować je poprawnie.

Poniżej przedstawiamy rodzaje oraz sposoby tworzenia przypisów.

Rodzaje przypisów

Ze względu na miejsce umieszczenia, można wyróżnić przypis:

  • dolny - jest to najczęściej spotykana forma przypisu, która pojawia się na tej samej stronie co treść do której przypis się odnosi;
  • końcowy - jest tworzony i numerowany niezależnie od przypisów dolnych, umieszczany na końcu rozdziału lub całego dokumentu.

Ze względu na treść oraz pełnioną funkcję, można wyróżnić przypis:

  • rzeczowy - pozwala objaśniać i komentować odnośny tekst;
  • bibliograficzny - podaje opis dokumentów piśmienniczych, z których zaczerpnięte zostały cytaty bądź inne dane umieszczone w tekście;
  • terminologiczny - ujmuje interpretacje i tłumaczenia użytych w pracy zwrotów w językach obcych a także terminów specjalistycznych;
  • informacyjny - zawiera wskazówki ułatwiające korzystanie z publikacji (np.: informuje o tym, że dokument posiada słownik, rozwiązania zadań, itp.).

Tworzenie przypisów

Przypisy oznaczane są w tekście głównym odsyłaczem - numerem z cyfr arabskich lub (rzadziej) rzymskich, do tekstu przypisu; natomiast sam przypis oznaczony jest tym samym symbolem. Numerowanie może być ciągłe lub wznawiane na każdej stronie bądź w każdym rozdziale od początku. Odsyłacz w tekście głównym umieszczany jest zawsze przed znakiem interpunkcyjnym albo spacją.

Prawidłowo utworzony przypis zawiera: pierwszą literę Imienia oraz Nazwisko autora cytowanego dzieła, tytuł pracy (pisany kursywą), miejsce i rok wydania, numer strony (ewentualnie przedział stron, np.: 3-11).

Jeżeli tekst, z którego się korzysta był drukowany w czasopiśmie, należy podać: nazwisko autora, tytuł czasopisma (w cudzysłowie), rocznik i numer wydania oraz numer strony.

Przy pracy zbiorowej obowiązuje następująca procedura:

  1. Jeśli korzysta się z całej pracy (np.: ze słownika), należy podać: tytuł, nazwisko redaktora, miejsce i rok wydania, numer strony.
  2. Jeśli korzysta się z publikacji zbiorowej, należy podać: nazwisko i imię autora, tytuł tekstu, [w:] tytuł pracy zbiorowej, nazwisko redaktora, miejsce i rok wydania oraz numer strony.

W przypadku korzystania z jakiegoś źródła częściej niż raz, można stosować następujące skróty:

  • ibidem (ibid., ib.) - oznacza tamże. Używa się go w razie cytowania tego samego dzieła, co w poprzednim przypisie. Należy wówczas dopisać tylko numer strony,
  • opere citato (op.cit.) - oznacza w cytowanym powyżej dziele. Jest to odwołanie się do dzieła autora, które było cytowane wcześniej, ale nie bezpośrednio przed. Należy wtedy dopisać: nazwisko autora, op.cit., oraz numer strony.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: