Jak robić dobre notatki

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sporządzenie notatek to najprostszy sposób na gromadzenie najważniejszych informacji i utrwalanie wiedzy. Umiejętność ta przydaje się szczególnie w szkole i pracy oraz na ważnych spotkaniach i konferencjach, ale też podczas czytania książki czy artykułu. Dzięki dobrze zrobionym notatkom szybko odnajdziesz potrzebne informacje. Istnieje wiele metod skutecznego notowania, nie powinieneś mieć więc problemu z dopasowaniem najlepszej do swoich potrzeb.

Techniki robienia dobrych notatek

1. Notuj tylko to, co jest naprawdę ważne

Notatki streszczeniowe to najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób notowania - polega na dosłownym zapisywaniu usłyszanych lub przeczytanych treści. Podczas tworzenia notatek, zapisujesz "wszystko jak leci", pomijając niepotrzebne elementy. Staraj się pisać wyraźnie, zwłaszcza jeśli robisz to szybko. A kiedy czegoś nie zrozumiesz - zaznacz na marginesie, że jest to kwestia do wyjaśnienia.

2. Najważniejsze treści zapisuj w uporządkowany sposób

W notatkach konspektowych zawarte są główne myśli, tezy i zagadnienia. Notatki tworzysz poprzez system punktów i akapitów, które graficznie odzwierciedlają ważność tematów. Stosuj podkreślenia, symbole, kolory, kapitaliki oraz inne wyróżnienia, aby zaznaczyć najważniejsze fragmenty treści oraz nagłówków.

3. Używaj dyktafonu

Do notowania ważnych informacji posłuży Ci funkcja dyktafonu, która dostępna jest praktycznie w każdym telefonie komórkowym. Dzięki niej nagrasz wszystko to, o czym nie powinieneś zapomnieć.

4. Korzystaj z programów komputerowych i aplikacji na telefon

Na rynku znajduje się mnóstwo programów do robienia notatek zarówno na komputer, jak i na urządzenia przenośne (smartfon, tablet itp.). Większość programów jest bezpłatna, na szczególną uwagę zasługują:

  • Evernote - pozwala nie tylko robić notatki, ale też archiwizować obrazy i zdjęcia, a także ustawiać przypomnienia i powiadomienia o ważnych sprawach. Aplikacja dostępna jest na komputer oraz smartfony i tablety zarówno od Apple jak i pracujące na systemie Android. Evernote działa także jako aplikacja webowa dostępna przez przeglądarkę internetową;
  • SpringPad - program pozwala zapisywać, przechowywać i dzielić się notatkami - online. Za pomocą aplikacji zapiszesz nie tylko tekst, ale również ciekawe strony www, listy zakupów, zdjęcia oraz grafiki. Podobnie jak w przypadku Evernote dostępne są wersje aplikacji na komputer i smartfony, a także wersja WWW;
  • abcNotes - aplikacja na iPada, polegająca na tworzeniu kolorowych karteczek samoprzylepnych. Idealna do krótkich notatek - z powodzeniem zastąpisz nią kalendarz i notes, w którym zapisujesz rzeczy do zrobienia;
  • Notability - notatki tworzone w tej aplikacji mają postać Mapy myśli. Jeśli lubisz niestandardowe myślenie i jesteś posiadaczem iPada, rozwiązanie to jest w sam raz dla Ciebie;

5. Stosuj Mapy myśli

Technika ta pozwala tworzyć notatki w sposób graficzny. Mapy myśli stanowią schemat powiązań między słowami kluczowymi - dzięki nim zapiszesz cały obraz informacji na jednej kartce. Mapowania myśli wspomaga proces uczenia się, trenuje pamięć i zwiększa skuteczność nauki. Przeczytaj więcej o tej metodzie w poradzie Mind mapping - jak dobrze robić notatki.

Aby zawsze mieć porządek w swoich notatkach, używaj segregatorów, skoroszytów i kolorowych teczek do ich przechowywania. Uszereguj je według przedmiotu, tematu oraz daty sporządzenia, abyś z łatwością mógł odnaleźć to, czego szukasz.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady