Szkoła podstawowa - jak wybrać najlepszą szkołę dla swojego dziecka?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Szkoły podstawowe funkcjonują na zasadzie rejonizacji, co oznacza że każde dziecko ma zapewnione miejsce w jednej z okolicznych placówek. Ale jak wiadomo, szkoły bywają różne i niektórzy rodzice wolą dowozić dziecko kilka lub kilkanaście kilometrów po to, by mieć pewność że jest to najlepsza placówka w mieście.

Jak wybrać najlepszą szkołę podstawową, żeby przede wszystkim dziecko było usatysfakcjonowane z uczęszczania do niej?

Najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać to: "Do jakiej szkoły lepiej posłać dziecko - publicznej czy prywatnej?". Odpowiedź na nie może okazać się niezwykle trudna, gdyż obydwie posiadają zarówno dobre jak i złe strony.

Zakres programowy w szkole prywatnej nie może różnić się od programu realizowanego w placówkach państwowych. W obydwóch obowiązuje minimum programowe zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Zaletą uczęszczania do prywatnej szkoły podstawowej jest na pewno dużo bardziej rozszerzona o dodatkowe zajęcia oferta edukacyjna. Te placówki zapewniają zwykle mniej liczne klasy (jest większa możliwość indywidualnej pracy z każdym uczniem) i kładą większy nacisk na wychowanie.

Zdecydowanym minusem prywatnych podstawówek jest wysokie, comiesięczne czesne, często płatne również w wakacje - lepiej zawczasu dowiedzieć się, czy faktycznie tak jest. Wybór prywatnej podstawówki należy bardzo dobrze przemyśleć, gdyż w razie pogorszenia się sytuacji materialnej (a trzeba wziąć pod uwagę sześć następnych lat) trzeba będzie przepisać dziecko do innej placówki, w trakcie nauki - dziecku może wówczas towarzyszyć ogromny stres.

Lokalizacja szkoły

To, jak daleko jest oddalona szkoła od miejsca zamieszkania, ma istotne znaczenie. Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej potrzebuje wsparcia, które powinien zapewnić rodzic bądź uprawniona przez niego osoba - codziennie trzeba będzie zaprowadzić albo dowieźć a później odebrać dziecko. Poczucia bezpieczeństwa na pewno nie zapewni malcowi opiekun spóźniający się po kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut, który chcąc przedostać się na drugi koniec miasta, narażony jest na (często bardzo długie) stanie w korkach. Szkoła powinna znajdować sie stosunkowo blisko miejsca zamieszkania - starsze dziecko będzie chodziło samo, a im dalej do szkoły, tym więcej zagrożeń czyha po drodze.

Wielkość i wyposażenie szkoły

Bezpieczeństwo dziecka podczas pobytu w szkole i na jej terenie jest sprawą priorytetową. Im mniejsza szkoła, tym większe poczucie bezpieczeństwa oraz wyższy poziom nauczania (indywidualne podejście do ucznia). W mniej licznych szkołach, nauczyciele znają dobrze wszystkich uczniów i dzięki temu mogą na bieżąco rozwiązywać zaistniałe problemy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób szkoła przeciwdziała patologiom (porozmawiać z dyrektorem placówki albo zrobić wywiad wśród znajomych).

Wydawałoby się, że duże szkoły nie mają żadnych zalet. Jeśli ktoś tak uważa, jest w błędzie, gdyż właśnie takie placówki zazwyczaj posiadają basen, dużą salę gimnastyczną czy nowoczesne boisko; choć nie zawsze jest to regułą.

W szkole podstawowej należy przyjrzeć się świetlicy - zdarza się, że na niezbyt dużej powierzchni, w tym samym czasie przebywa kilkadziesięcioro dzieci. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli dziecko będzie musiało po lekcjach codziennie czekać na przybycie rodziców. Nie mniej ważna jest stołówka - należy sprawdzić, czy szkoła ma własną kuchnię czy też korzysta z cateringu. Dobrze by było, aby podstawówka posiadała również własny plac zabaw - jest to szczególnie ważne dla najmłodszych uczniów, którzy jeszcze ponad wszystko najbardziej cenią sobie dobrą zabawę.

Oferta edukacyjna

W każdej szkole publicznej, dyrektor ma zapewnione fundusze na programową ilość godzin oraz na tzw. "Godziny dyrektorskie". Ich ilość uzależniona jest od kondycji finansowej danej gminy, ale też od liczby uczniów i przedsiębiorczości dyrektora. Godziny te można przeznaczyć m.in.: na zajęcia dodatkowe z języka obcego, zajęcia wyrównawcze dla najsłabszych uczniów, gimnastykę korekcyjną i różnego rodzaju kółka zainteresowań - warto dowiedzieć się, jakie środki będą przeznaczone na poszczególne zajęcia i czy w ogóle.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w szkołach prywatnych. Te placówki prześcigają się w propozycjach zajęć dodatkowych, a do najciekawszych należą: zajęcia dodatkowe z języków obcych, basen, taniec, karate, judo, a nawet jazda konna. Warto jednak podejmować rozsądne decyzje i zastanowić się, czy dziecku faktycznie potrzebne są jakiekolwiek dodatkowe zajęcia. Czy zapisanie malca na karate albo tenis ma tylko zapełnić dziecku wolny czas, czy może bardziej chodzi o kształtowanie jego charakteru i rozwijanie wrażliwości/zainteresowań/pasji, itp. To dziecko (a nie mama) powinno dokonać wyboru zajęć dodatkowych; ono wybiera: basen albo taniec.

Kadra nauczycielska

Nauczyciele powinni podchodzić do swojej pracy z pasją i pełnym zaangażowaniem. Warto zrobić mały wywiad i popytać wśród rodziców, którzy proces rekrutacji mają już za sobą - ich opinie są niezwykle cenne i potrafią oddać pełen obraz sytuacji. Jeśli komuś bardzo zależy na tym, aby jego dziecko uczęszczało do podstawówki osiągającej najlepsze wyniki, powinien zajrzeć do Informacji o wynikach nauczania poszczególnych szkół - można je znaleźć w rocznym sprawozdaniu z działalności oświatowej, które opracowują samorządy. Warto też przejrzeć strony internetowe urzędów lub poczytać opinie na forach internetowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Hyzy | 2014-08-04 14:12
Dużo informacji ostatnio jest o tej szkole Aurus. Mógłbyś podać mi linka do strony, z której dowiedziałbym się o niej jeszcze więcej?
~Jacek | 2014-05-27 14:20
Szkołę podstawową wybrałem ze względu na przedszkole, do którego chodził mój syn. Stwierdziłem, że skoro przedszkole się sprawdziło, to dwujęzyczna szkoła Aurus prowadzona przez tą samą dyrektorkę też się sprawdzi. Teraz czekam tylko, aż przyjdą wyniki rekrutacji :)
~marta55 | 2012-04-24 14:09
Polecam Szkołę Europejską – oferują zajęcia sportowe, artystyczne, indywidualne, do tego 2 języki obce. Moja córka bardzo chwali szkołę i rzeczywiście chodzi do niej z przyjemnością (co jest również zasługą super wychowawczyni).
~Fiona | 2012-03-11 21:43
Chciałabym wysłać dziecko do wyjątkowej szkoły, w której nie tylko zdobyłoby wiedzę, ale również poszerzyło swoje horyzonty w kontaktach z ludźmi oraz zdobyło wiedzę pozaszkolną. Jakieś propozycje w Łodzi?