Dlaczego potrzebujesz HD Voice w telefonie

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zastanawiałeś się, dlaczego czasami tak trudno zrozumieć rozmówcę podczas rozmowy telefonicznej? Pomimo telefonii cyfrowej i kolejnych coraz to szybszych technologii przesyłu danych, jakość rozmów telefonicznych ciągle pozostawia wiele do życzenia.

HD Voice (dźwięk szerokopasmowy) to już nie najnowszy, ale ciągle mało stosowany standard przesyłu dźwięku w połączeniach telefonicznych zapewniający o wiele lepszą jakość dźwięku niż rozpowszechniony obecnie w telefonii standard.

Rewolucja związana z pojawieniem się telefonii cyfrowej tak naprawdę niewiele zmieniła w jakości rozmów: co prawda udało się wykluczyć zakłócenia charakterystyczne dla połączeń analogowych, ale dźwięk pozostał tak samo ubogi jak wcześniej. 

Zakres częstotliwości ludzkiego głosu zamyka się w zakresie od 80Hz do 14kHz, podczas gdy rozpowszechnione obecnie rozwiązanie obsługuje jedynie zakres od 300Hz do 3,4kHz.

HD Voice obsługuje częstotliwość dźwięku w zakresie od 50Hz do 7kHz, a to spora różnica.

Po co Tobie HD Voice?

W największym uproszczeniu HD Voice znacznie rozszerza zakres częstotliwości dźwięku, czego efektem jest dźwięk o znacznie lepszej jakości: głębszy, naturalniejszy i pozwalający na o wiele łatwiejsze zrozumienie rozmówcy.

Obowiązujący standard kodowania dźwięku powoduje, że głos jest nienaturalny i zniekształcony. To między innymi dlatego rozmowa przez telefon tak bardzo potrafi rozpraszać naszą uwagę: nasz mózg pracuje na wysokich obrotach, aby poskładać te nienaturalne dźwięki w zrozumiałe zdania. Ból głowy po dłuższej rozmowie, albo sytuacja, w której słyszysz rozmówcę, ale nie jesteś w stanie zrozumieć co mówi są także także często związane z niedoskonałościami obecnego standardu.

Wyższą jakość dźwięku można szczególnie docenić podczas rozmów konferencyjnych oraz przy wykorzystaniu urządzeń głośnomówiących. HD Voice najlepiej podsumowuje najczęściej wskazywane pierwsze wrażenie: jakby rozmówca stał dosłownie obok Ciebie.

Jak skorzystać z HD Voice?

Obecnie HD Voice jest dostępny jedynie u dwóch polskich operatorów telefonii komórkowej: T-Mobile oraz Play. Korzystanie z HD Voice nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Aby jednak skorzystać z HD Voice w tych sieciach muszą być spełnione następujące warunki:

  • zarówno Ty jak i Twój rozmówca musicie posiadać telefon, który obsługuje HD Voice (jest ich coraz więcej, większość nowych smartfonów obsługuje HD Voice, sprawdź w specyfikacji telefonu),
  • zarówno Ty i jak i Twój rozmówca musicie znajdować się w zasięgu usługi HD Voice; HD Voice działa zarówno w sieciach 2G jak i 3G, ale nie wszędzie usługa jest obecnie dostępna; w przypadku Play musisz przede wszystkim znajdować się w zasięgu nadajników Play (a nie w roamingu u innych operatorów).
  • dodatkowo obecnie możliwe jest odbywanie rozmów przy wykorzystaniu HD Voice tylko pomiędzy telefonami u tego samego operatora.

HD Voice jest także szeroko stosowany wśród dostawców usług VoIP.

Jak widać wcale nie jest tak łatwo skorzystać z lepszego dźwięku, ale można zakładać, że usługa ta będzie coraz bardziej dostępna, a HD Voice stanie się powszechnym standardem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady