Białe zęby - jak wybielać, czego unikać

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Piękny biały uśmiech kojarzy się z atrakcyjnością i zdrowiem. Niektóre osoby są mocno uzależnione od stosowania preparatów i zabiegów wybielających zęby. Potrafią wydać kilka tysięcy rocznie, by pochwalić się lśniącym uśmiechem. Niestety, nie zdają sobie sprawy z tego, iż swoim postępowaniem doprowadzają do trwałych uszkodzeń zębów i chorób dziąseł.

Białe zębyKażdy z nas ma inny kolor zębów. Odpowiedzialność za to ponosi kod genetyczny, w którym zapisany jest odcień naszego uzębienia. Jeśli kolor z natury ma inny odcień niż biały, niewiele da się z tym zrobić.

Czego unikać, aby mieć biały uśmiech?

Śnieżnobiałe zęby o rzadkość, więc trzeba o nie szczególnie dbać. Istnieje bowiem wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. Należą do nich m.in.:

Kawa - jest napojem dość kontrowersyjnym. Regularne picie kawy, z jednej strony działa pobudzająco, poprawia nastrój, pomaga zredukować ból mięśni podczas ćwiczeń, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i chorobę Parkinsona. Z drugiej jednak strony, powoduje powstawanie osadów nazębnych i przebarwień. Z czasem zęby stają się trwale ciemniejsze i nie pomaga nawet najlepsza pasta.

Herbata - pobudza i jest zdrowa, ale nie dla zębów. Czarna herbata odbarwia zęby bardziej niż kawa, dlatego nie należy przesadzać z jej ilością. Oczywiście nie zafarbuje zębów od razu, ale po pewnym czasie uśmiech na pewno stanie się mniej "śnieżny".

Tytoń - oczywistą przyczyną ciemnienia zębów jest palenie papierosów. Nikotyna zawiera bardzo agresywne brązowe barwniki.

Napoje gazowane i energetyczne - również mogą przebarwiać zęby. Wiele z nich zawiera związki kwasowe osłabiające szkliwo, przez co staje się ono bardziej podatne na wszelkiego rodzaju barwniki zawarte w innych produktach spożywczych.

Czerwone wino - zawiera silne składniki barwiące, które uszkadzają szkliwo. Białe wino nie daje aż takich efektów, ale wymywa z zębów wapń i fosfor. W żadnym wypadku nie można łączyć wina musującego z truskawkami, bo wówczas atak kwasów będzie silniejszy.

Farbowane słodycze - to ulubione smakołyki najmłodszych. Dzieci wprost przepadają za tzw. brudzącymi słodyczami, które farbują język. Jedne kolorowane są barwnikami naturalnymi, a inne sztucznymi. Jeśli jednak cukierki, gumy czy lizaki barwią usta i język to znaczy, że farbują również zęby. Przebarwienia można co prawda usunąć szczoteczką, ale mimo to nie należy zbyt często podjadać takich słodkości.

Jagody - podobnie jak czerwone winogrona, jagody również mogą zmienić kolor szkliwa. Naturalne barwniki zawarte są w wielu owocach - zęby brudzą także czarne porzeczki, maliny i jeżyny. Choć są bogate w witaminy, najlepiej spożywać je w domu a po degustacji umyć zęby.

Przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi mogą być powierzchowne (dotyczą szkliwa) lub głębokie (barwniki odkładają się w zębinie). Powierzchowne przebarwienia są niewielkie i można usunąć je poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Głębokie przebarwienia wymagają profesjonalnego wybielania zębów.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowe szczotkowanie

Trzeba pamiętać, że zbyt mocne szczotkowanie zębów i ruchy w poprzek powodują uszkodzenie szkliwa. Zęby należy myć ruchami okrężno-wymiatającymi. Oczywiście ważna jest odpowiednia szczoteczka - osoby, które mają problem z dobraniem właściwej siły nacisku przy szczotkowaniu, powinny zainwestować w elektryczną szczoteczkę z możliwością pomiaru nacisku.

Odpowiednia pasta

Przy stosowaniu past wybielających należy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj przyczyniają się one do zniszczenia szkliwa, co przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Przed zastosowaniem konkretnej pasty warto skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

Dodatkowe akcesoria

Oprócz normalnego szczotkowania należy stosować nić międzyzębową, nasączoną fluorem lub wykałaczki. Można też kupić specjalny irygator, który wtryskując wodę pod ciśnieniem wypłukuje resztki pokarmu. Przydadzą się również wszelkiego rodzaju płukanki do jamy ustnej, zapobiegające gromadzeniu się bakterii.

Metody wybielania zębów

Aby przywrócić zębom pożądany odcień, można korzystać z różnych metod - od domowych po profesjonalne zabiegi, wykonywane w gabinetach dentystycznych. Wybór zależy głównie od oczekiwań pacjenta i zasobności jego portfela.

  1. Metoda nakładkowa - pacjent samodzielnie zakłada nakładkę, napełnioną aktywną substancją wybielającą, przez kilka lub kilkanaście dni w domu. Efekt kuracji jest zazwyczaj satysfakcjonujący, a koszt wybielania stosunkowo niski.
  2. Lampa Beyond - stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, a następnie naświetla go lampą. Cały zabieg trwa ok. 2 godzin - to wygodny i skuteczny sposób, ale zdecydowanie droższy niż metoda nakładkowa.
  3. Wybielanie laserowe - to najnowsza technika wybielania zębów - bardzo skuteczna i szybka, lecz także najdroższa z wymienionych.

Wybielanie zębów niekompletnych, złamanych czy martwych jest bardziej skomplikowane i wymaga zastosowania innych metod, np.: zabiegu zwanego bondingiem lub użycia licówki.

Warto spróbować też domowych sposobów, które pomogą delikatnie rozjaśnić uśmiech. Znajdziesz je w naszej poradzie Jak wybielić zęby domowym sposobem

Wybielanie zębów należy zawsze konsultować ze stomatologiem, gdyż źle dobrane preparaty mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Istotą takich zabiegów jest umiar - liczy się przede wszystkim naturalny efekt, dostosowany do karnacji oraz wieku pacjenta.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~milenkaa43 | 2014-12-17 15:10
czasem wystarczy tylko usunięcie kamienia u dentysty i efekty są widoczne;) u mnie to w połączeniu z białą perłą (5 dniowa kuracja jakaś nowa) ładnie ściągnęło żółty nalot