Nieprzyjemny zapach z ust - jak sobie radzić?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Nieprzyjemny zapach oddechu może mieć wiele powodowów - przeczytaj o przyczynach i najlepszych sposobach na poprawienie oddechu.

Nieprzyjemny zapach z ust

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach ust może być związany z kiepską higieną jamy ustnej, ale może także wynikać z innych przyczyn natury zdrowotnej. Na zapach Twojego oddechu ma także wpływ to co jesz oraz inne nawyki, jak np. palenie papierosów.

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena ust - zbyt rzadko myte zęby lub niewłaściwe mycie zębów. Często zdarza się, że higiena ust ograniczona jest do wyszczotkowania zębów, a bardzo ważne jest mycie języka oraz używanie nici dentystycznych.

W wielu sytuacjach problem może być jednak o wiele bardziej złożony. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu mogą być np. problemy z zatokami, albo problemy z cofaniem się kwaśnej treści żołądka (tzw. refluks żołądka). W takim wypadku ustalenie przyczyn i rozwiazanie problemów z oddechem wymaga udziału lekarza.

Nieświeży oddech po przebudzeniu

Niezbyt przyjemny zapach z ust rano jest powszechny i związany jest z tym, że w nocy Twój organizm produkuje mniej śliny, a suchość w ustach sprzyja powstawaniu bakterii.

Nie musi to być jedyna przyczyna, a dodatkowo łatwo ten efekt wzmocnić, np. palenie papierosów czy picie alkoholu przed snem zwiększa suchość w ustach, a nie umycie zębów przed snem też raczej zaszkodzi niż pomoże.

Jak poprawić zapach z ust

  • Dbaj o higienę ust: naucz się dobrze używać szczoteczki do zębów, myj także język i codziennie używaj nici dentystycznych; zadbaj o stan swoich dziąseł,
  • Pij dużo wody,
  • Zredukuj w swojej diecie pokarmy źle wpływające na zapach oddechu, m.in. czosnek, cebula, pikantne potrawy, egzotyczne przyprawy (w tym np. curry), niektóre sery (szczególnie pleśniowe i śmierdzące), ryby, napoje o kwaśnym odczynie,
  • Zrezygnuj z używek: rzuć palenie, ogranicz alkohol (zwłaszcza przed snem),
  • Żuj gumy bez cukru - poprawią one produkcję śliny, a guma o smaku mięty dodatkowo poprawi Twój oddech, 
  • Przynajmniej raz w roku sprawdzaj stan Twojego uzębienia,

Jeżeli pomimo to uważasz, że z zapachem Twojego oddechu jest nie tak, to skonsultuj się w pierwszej kolejności ze stomatologiem, a następnie z internistą.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~malezka | 2014-03-22 15:42
U mnie nieprzyjemny zapach z ust świadczył o grzybicy w układzie pokarmowym. Miałam częste nawracające grzybice pochwy, po wymazie z pochwy i gardła okazało się że infekcja jest ogólnoukładowa. Doustnie orungal, dopochwowo nystatyna i provag pomogły mi w końcu się wyleczyć. Probiotyk z polskimi szczepami bakterii mlekowych odbudował mikroflorę w układzie pokarmowym i płciowym. Do tej pory stosuje go profilaktycznie, wolę na zimne dmuchać.

Najnowsze porady