Sposoby na siniaki i stłuczenia

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Stłuczenia najczęściej spowodowane są upadkiem lub uderzeniem i przytrafiają się każdemu - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Siniaki z kolei powstają na skutek uderzenia bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych - w wyniku urazu dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych, z których krew "wylewa się" pod skórą. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pozwolą Ci uśmierzyć ból i pomogą pozbyć się nieprzyjemnych śladów na skórze.

Domowe sposoby na stłuczenia i siniaki

  1. Zaraz po kontuzji, przyłóż do siniaka zimny kompres (ręcznik namoczony w zimnej wodzie lub woreczek z kostkami lodu), który zahamuje wewnętrzne krwawienie, zmniejszy obrzęk i spowoduje obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych.
  2. Po 24 godzinach od nabawienia się krwiaka, przyłóż ciepły kompres - łyżeczkę sody rozpuść w ciepłej wodzie (ok. 60 stopni C). W roztworze zamocz gazę i połóż ją na skórę posmarowaną wcześniej wazeliną. Przykryj folią, a następnie ręcznikiem. Trzymaj do momentu, aż okład wyschnie. Dzięki temu naczynia krwionośne rozszerzą się i siniak szybciej zginie.
  3. Aby przyspieszyć gojenie rany, zastosuj maść zawierającą arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca (kupisz je w aptece). Możesz także wypróbować nalewkę z arniki - rozcieńcz ją w wodzie, a następnie przemywaj nią stłuczone miejsca. Nie stosuj na otwarte rany.
  4. Do przemywania stłuczeń i siniaków możesz również użyć wody utlenionej, która pomaga zmniejszyć obrzęk.
  5. Zastosuj okład z czosnku i oliwy z oliwek - rozgnieć 5 ząbków czosnku, dodaj do niego 2 łyżki oliwy. Nasącz gazę i przykładaj do siniaków kilka razy dziennie.
  6. Wypróbuj okład z octu jabłkowego - zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Namocz gazę i przykładaj do posiniaczonego miejsca.
  7. Zrób okład z kapusty - umyj liście kapusty i rozgnieć tłuczkiem, a następnie przykładaj do stłuczonego miejsca (możesz wcześniej nasączyć je oliwą z oliwek). Zmieniaj okład co 3 godziny.
  8. Zastosuj żel chłodzący z mentolem i substancją znieczulającą, która przyspiesza gojenie ran. Możesz także użyć specjalnych plastrów chłodzących na bazie mentolu, np.: Prel Blue.
  9. Użyj naparu z kasztanowca - łyżkę ziół zalej 200 ml gorącej wody, pij 3 razy dziennie po każdym posiłku. Kasztanowiec wzmacnia naczynia krwionośne.
  10. Aby usprawnić działanie układu krążenia, profilaktycznie możesz zażywać preparaty wzbogacone o witaminę C i PP - one również wzmacniają naczynia krwionośne.

Kiedy do lekarza?

Siniaki z reguły znikają samoistnie po 4-10 dniach. Jeśli jednak pojawiają się nadmiernie i nie ustępują w przeciągu 14 dni, mogą sugerować chorobę dziedziczoną genetycznie związaną z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Towarzyszący temu ból i obrzęk może dodatkowo maskować złamanie lub skręcenie - w takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady